Świat

Więcej "tajniaków" przeciwko terrorystom

Świat

Aktualizacja:
TVN24.plWięcej "tajniaków" w samolotach

W samolotach pasażerskich lecących z USA do Europy i z powrotem będzie latać więcej policjantów w cywilu w związku z zagrożeniem terrorystycznym - zapowiadają służby USA.

W związku z ostatnimi incydentami terrorystycznymi w Wielkiej Brytanii, amerykański minister bezpieczeństwa krajowego Michael Chertoff zapowiedział zwiększenie liczby policjantów w cywilu w samolotach pasażerskich lecących z USA do Europy i z powrotem.

Chertoff dał do zrozumienia, że rząd USA najbardziej obawia się przybycia do Stanów Zjednoczonych terrorystów z Azji posiadających obywatelstwo krajów europejskich i mogących swobodniej poruszać się po świecie.

- Jednym z problemów budzących nasze największe zaniepokojenie jest przemieszczanie się osób z obywatelstwem europejskim wyjeżdżających do Azji Południowej w celu przeszkolenia i perspektywa powrotu tych ludzi do Europy albo do USA, kiedy używają Europy jako bazy wypadowej - powiedział Chertoff, który ogłosił także wzmocnienie środków bezpieczeństwa na lotniskach w USA w najbliższych dniach.

Zaznaczył jednak, że nie wprowadza się ich z powodu jakiegoś konkretnego zagrożenia, gdyż - jak oświadczył - rząd nie otrzymał "wiarygodnych informacji wywiadowczych" na ten temat, a tylko z powodu zbliżającego się sezonu wakacyjnego. - Wchodzimy w okres wakacji i więcej ludzi będzie podróżować - powiedział Chertoff.

Na lotniskach amerykańskich od dłuższego czasu obowiązuje podwyższony alarm antyterrorystyczny - tzw. pomarańczowy (na skali kolorów, w której pomarańczowy oznacza wysokie ryzyko ataku). W całym kraju jednak nadal obowiązuje kolor żółty, czyli "zagrożenie podwyższone", ale mniejsze niż na lotniskach. W Wielkiej Brytanii po ostatnich incydentach wprowadzono najwyższe pogotowie antyterrorystyczne.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl