TVN24 | Świat

WHO: bogatsze kraje nie przekazują szczepionek dla COVAX. Unia pracuje nad własnym mechanizmem

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Kraje produkujące szczepionki na koronawirusa, zamiast rozprowadzać je w ramach umów dwustronnych, powinny przekazywać je też na rzecz globalnego programu COVAX – apeluje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że Chiny podpisują umowy w całej Afryce, Rosja rozprowadza szczepionki w Ameryce Łacińskiej, Unia Europejska wspomaga biedniejsze kraje Europy, ale wszystko to nie spełnia kryteriów programu COVAX.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Zainteresowanie nie przełożyło się na przekazywanie szczepionek dla COVAX"

Tedros ocenił, że kraje zawierające umowy jeden na jeden podważają cel mechanizmu, jakim jest sprawiedliwy dostęp do szczepień. Doradca WHO Bruce Aylward wyjaśnił, że wprawdzie bogatsze kraje Unii Europejskiej i Kanada zwróciły się do COVAX w tej sprawie, ale na zapytaniach się skończyło. - Zainteresowanie było duże. Niestety, nie przełożyło się ono na przekazywanie szczepionek dla COVAX - powiedział Aylward.

Agencja Reuters zauważa, że obecnie Rosja rozmawia z Chorwacją na temat dostaw swojej szczepionki, a pierwsze dostawy preparatu Sputnik V są kierowane do Meksyku. Z kolei Chiny w ostatnich tygodniach zaoferowały setki tysięcy dawek Namibii, Demokratycznej Republice Konga i Gwinei. Natomiast Unia Europejska pracuje nad własnym mechanizmem rozprowadzania szczepionek do innych krajów.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP