Przed rozpoczynającym się w piątek 24 kwietnia Światowym Tygodniem Szczepień Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że postępy w tej kwestii są wciąż dalekie od założeń. Wciąż jedno na pięcioro dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień, co powoduje rocznie 1,5 mln zgonów, których można było uniknąć.
W 2013 roku blisko 22 milionów dzieci nie otrzymało wymaganych szczepień przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi. Wiele z nich mieszka w krajach tzw. trzeciego świata. WHO wezwało do "powstrzymania niepotrzebnego kalectwa i śmierci spowodowanej brakiem szczepień".
Organizacja przypomina, że mimo postępów w tej dziedzinie, wciąż 1 na 5 dzieci nie otrzymuje obowiązkowych szczepień. Rocznie z tego powodu umiera 1,5 mln osób.
- Światowy Tydzień Szczepień zorganizowano w celu zintensyfikowania wysiłków zapewnienia koniecznych szczepień dla każdego dziecka, niezależnie od tego kim jest i gdzie mieszka - powiedziała dr Flavia Bustreo z WHO.
WHO chce zapewnić szczepienia wszystkim
W 2012 roku 194 państwa należące do Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA) przyjęły Globalny Plan Działania ws. Szczepień (GVAP), które zobowiązuje do zapewnienia, że obowiązkowe szczepienia będą dostępne dla wszystkich. W tym celu organizacja zakłada wzmacnianie systemów opieki zdrowotnej, aby nawet w czasach kryzysu szczepienia były dostępne dla wszystkich.
Przed kilkoma miesiącami eksperci ds. szczepień informowali, że także w Polsce zabrakło szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. W niektórych miejscach wstrzymano nawet obowiązkowe szczepienia.
Autor: kło\mtom / Źródło: who.int, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24