Świat

Wenezuela zrywa handel z Exxonem

Świat

TVN24Wenezuela jest jednym z głównych producentów ropy

Wenezuela zerwała stosunki handlowe z petrochemicznym gigantem Exxon Mobil - największym koncernem naftowym na świecie. To odpowiedź na zamrożenie na wniosek firmy zagranicznych aktywów wenezuelskich o wartości 12 miliardów dolarów.

Wykonawcą decyzji Wenezueli, czołowego producenta ropy na świecie i czwartego dostawcy tego surowca do USA, jest państwowa firma naftowa PDVSA. To właśnie jej aktywa zagraniczne zostały zamrożone.

Wenezuelski minister do spraw ropy naftowej Rafael Ramirez podkreślił, że w zaostrzającym się sporze z amerykańskim gigantem naftowym, kraj może liczyć na solidarność innych państw OPEC. - Członkowie Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową, do której należy Wenezuela, wyrazili solidarność z nią w jej batalii prawnej prowadzonej w związku z niedawnym zamrożeniem zagranicznych aktywów głównej wenezuelskiej państwowej spółki naftowej PDSVA - zapewniał Ramirez.

Ceny ropy rosną Zaniepokojenie sytuacją wyraziła Międzynarodowa Agencja Energetyki. To organizacja skupiająca 27 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata, a jej członkowie są z reguły głównymi światowymi odbiorcami ropy. Jej szef Nabuo Tanaka podkreślił, że władze MAE przyglądają się bacznie rozwojowi sytuacji.

Pogłębiający konflikt negatywnie wpłynął na ceny ropy. Na całym świecie podniosły się one nieco. W środę rano na nowojorskiej giełdzie New York Mercantile Exchange cena tego surowca wynosiła 93,03 dol. za baryłkę.

Wyrażamy niepokój fizyczną stroną wydarzenia i przyglądamy się sytuacji z troską tanaka

Exxon Mobil zażądał zamrożenia wenezuelskich aktywów po nacjonalizacji przez Chaveza sektora naftowego w Wenezueli. Prywatne spółki musiały wtedy przekazać państwu kontrolę nad złożami w różnych częściach kraju. Środki zamrożono, aby w razie wygrania arbitrażu, Exxon miał gwarancję wypłaty odszkodowania.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: