Wendy Sherman jest już zmęczona. Odejdzie główna negocjatorka z Iranem


Główna amerykańska negocjator w rozmowach z Iranem, Wendy Sherman, odejdzie krótko po terminie osiągnięcia porozumienia - poinformowała gazeta "New York Times".

Wendy Sherman przewodniczy zespołowi amerykańskich negocjatorów starających się o osiągnięcie porozumienia dot. irańskiego programu atomowego. Dyplomatka miała poinformować o swoich planach odejścia z Departamentu Stanu krótko przed odlotem na ostatnią rundę rozmów w Genewie.

Osłabienie amerykańskiego zespołu?

- To były dwa długie lata - miała powiedzieć, komentując przedłużające się i bardzo złożone negocjacje z Iranem, rozpoczęte od sekretnych rozmów pomiędzy Waszyngtonem i Teheranem.

Sherman jest jedną z nielicznych kobiet zaangażowanych w trudne negocjacje ws. irańskiego programu nuklearnego, a jednocześnie jedną z jej kluczowych postaci.

Jej odejście może znacząco osłabić zespół amerykańskich negocjatorów, który, jeśli porozumienie zostanie osiągnięte, będzie odpowiadał za nadzorowanie przestrzegania go przez Iran, a także szczegóły znoszenia sankcji.

"Kluczowy członek zespołu"

- Wendy była zdecydowanie kluczowym członkiem mojego zespołu, nie tylko w negocjacjach z Iranem, w których jej rola była szczególnie widoczna, ale praktycznie we wszystkich ważnych sprawach, które pojawiały się na moim biurku - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry w oświadczeniu dla telewizji CNN.

Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: