Orban krytykuje Unię Europejską. Mówi o "kiepskiej współczesnej parodii"

Źródło:
Reuters

Premier Węgier Viktor Orban rozpoczął w poniedziałek swoją kampanię przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego od ostrej krytyki przywódców wspólnoty - napisał Reuters. Orban nazwał Brukselę "kiepską współczesną parodią", którą jego zdaniem można jeszcze naprawić.

Orban przemawiał w poniedziałek w Veszprem na zachodzie kraju z okazji 67. rocznicy antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku.

- Historia czasami się powtarza. Na szczęście to, co na początku było tragedią, za drugim razem staje się co najwyżej komedią – powiedział Orban swoim zwolennikom. Przemówienie było emitowane w telewizji państwowej. Reuters zauważył, że wydarzenie było zamknięte dla innych nadawców.

- Moskwa była tragedią. Bruksela to tylko kiepska współczesna parodia – ocenił Orban.

Reuters zauważa, że nieufność do węgierskiego premiera w Brukseli narastała między innymi w związku zaostrzeniem kontroli państwa nad organizacjami pozarządowymi, środowiskiem akademickim, sądami i mediami. Unia Europejska zawiesiła wypłatę miliardów euro na rzecz Węgier ze względu na obawy dotyczące praworządności, co komplikuje wysiłki nacjonalistycznego przywódcy mające na celu wyciągnięcie gospodarki z technicznej recesji.

Orban: Brukselę i Unię Europejską można jeszcze naprawić

Jak pisze Reuters, bojowy ton Orbana w sprawie unijnych warunków dotyczących praworządności powiązanych z wypłatą środków Węgrom przeczy względnemu optymizmowi, jaki wyraził w zeszłym tygodniu jego główny negocjator, który powiedział, że rozmowy na temat nierozstrzygniętych kwestii mogą wkrótce się zakończyć.

- Nawet jeśli Bruksela gwiżdże, tańczymy tak, jak nam się podoba. A jeśli nie chcemy, nie będziemy tańczyć – powiedział Orban, wywołując aplauz swoich zwolenników.

- Moskwa była nie do naprawienia, ale Brukselę i Unię Europejską można jeszcze naprawić – mówił węgierski premier, dodając, że obecni przywódcy wspólnoty nie zdołali zapewnić Europie bezpieczeństwa, wolności i dobrobytu.

Ekonomiści z Wood & Company ocenili, że pomimo początkowej fazy zmian w prawie rząd Orbana nie wykazuje wystarczającego zaangażowania w rozwiązanie sporu o fundusze unijne.

"Nasza interpretacja polityki i posunięć politycznych jest taka, że premier Orban koncentruje się na zapewnieniu swojej partii jak najlepszego wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 roku i wydaje się realizować strategię konfrontacji z UE i USA" – przekazali w komunikacie, który cytuje Reuters.

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: Reuters