TVN24 | Świat

Węgry wszczynają śledztwo w sprawie użycia Pegasusa

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP

Centralna Prokuratura Śledcza poinformowała o wszczęciu śledztwa na Węgrzech w sprawie nielegalnego, tajnego gromadzenia danych przy użyciu oprogramowania Pegasus - oprogramowania szpiegującego, które może zostać zainstalowane na urządzeniach mobilnych.

Zadaniem śledztwa, które rozpoczęto po otrzymaniu kilku zgłoszeń o możliwości popełnienia przestępstwa, jest stwierdzenie, czy doszło do złamania prawa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Śledztwo konsorcjum medialnego pod kierownictwem francuskiej organizacji dziennikarskiej Forbidden Stories wykazało, że przy użyciu oprogramowania szpiegującego o nazwie Pegasus sprzedawanego przez izraelską firmę NSO Group zinfiltrowano na Węgrzech urządzenia cyfrowe szeregu osób, w tym co najmniej 10 prawników, 5 dziennikarzy i 1 polityka opozycji.

Konsorcjum przeanalizowało listę 50 tysięcy numerów telefonów, które klienci NSO Group mogli wybrać do nadzorowania poprzez Pegasusa. Na liście tej znajdują się numery telefonów co najmniej 180 dziennikarzy, 600 polityków, 85 działaczy na rzecz praw człowieka i 65 szefów firm z całego świata.

CZYTAJ WIĘCEJ: Inwigilacja polityków i dziennikarzy. Producent Pegasusa i ministerstwo obrony Izraela zabierają głos

Oprogramowanie Pegasus

Przy pomocy oprogramowania Pegasus można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, na przykład e-maili, zdjęć czy nagrań wideo. NSO Group może sprzedawać Pegasusa za granicę tylko za zgodą ministerstwa obrony Izraela.

>> Pegasus. Narzędzie walki politycznej i nieograniczonej inwigilacji. Nas wszystkich

Minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter zapewnił we wtorek, że węgierskie służby bezpieczeństwa od 29 maja 2010 roku, czyli od objęcia władzy przez Fidesz, nie prowadziły i nie prowadzą nielegalnej inwigilacji. Dodał, że potwierdziły to wyniki przeprowadzonej kontroli.

Materiał "Czarno na białym: Oprogramowanie Pegasus

Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości