Węgier jako jedyny był przeciw opinii Komisji Weneckiej

Kogo jeszcze upominała Komisja Wenecka?
Kogo jeszcze upominała Komisja Wenecka?
tvn24
Węgier jako jedyny zagłosował przeciw opinii Komisji Weneckiejtvn24

Przedstawiciel Węgier w Komisji Weneckiej Andras Zs. Varga był jedynym członkiem tego gremium, który był przeciwko opinii, jaką w piątek przyjęto w sprawie nowelizacji ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - podała w sobotę agencja prasowa MTI.

Varga, który jest członkiem węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego, powiedział MTI, że był przeciwny tej opinii z powodu jej "jednostronności" i nie wzięcia pod uwagę działań polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w związku ze zmianami w TK. W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka (licząca ponad 100 członków) poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, oraz "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny".

Opinia przekazana do Sejmu

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w sobotę, że premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, by to parlamentarzyści wszystkich klubów "podjęli wspólną pracę nad rozwiązaniem politycznego sporu". Podtrzymał stanowisko w sprawie publikacji orzeczenia TK z 9 marca; jak mówił, "rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa".

TK orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Autor: js/kk / Źródło: PAP

Raporty: