Jest śledztwo w sprawie byłych szefów watykańskiego banku


Prokurator z Watykanu wszczął śledztwo przeciwko dwóm byłym szefom banku IOR w sprawie zarzutu sprzeniewierzenia pieniędzy - ogłosił w sobotę watykański rzecznik ks. Federico Lombardi. Sprawa dotyczy operacji obrotu nieruchomościami w latach 2001-2008.

Dochodzenie wszczęte przez promotora sprawiedliwości, czyli odpowiednika prokuratora z watykańskiego trybunału, dotyczy byłego prezesa banku Instytut Dzieł Religijnych Angelo Caloię i byłego dyrektora generalnego Lelio Scalettiego. Śledztwem, prowadzonym na wniosek banku, objęto również adwokata Gabriele Liuzzo.

Konta podejrzanych zostały zajęte - poinformował watykański rzecznik. Nie podał on żadnych szczegółów.

Wystawiali na sprzedaż i sami kupowali?

Nieoficjalnie włoskie media wyjaśniają, że chodzi o operacje sprzedaży nieruchomości, posiadanych przez IOR. Ich łączna wartość w okresie, którego dotyczy śledztwo, wynosiła 160 milionów euro. Agencja ANSA podała, że wewnętrzne kontrole przeprowadzone w banku w zeszłym roku wykazały, że nieruchomości zostały sprzedane po zaniżonych cenach. Ustalono, że za niektórymi firmami, które dokonały zakupu, stali właśnie Caloia, Scaletti i Liuzzo. Następnie zakupione po bardzo atrakcyjnych cenach nieruchomości trafiały ponownie do sprzedaży, gdzie odstępowane były po znacznie wyższych cenach rynkowych. Straty poniesione przez IOR szacuje się na 50-60 milionów euro. Dlatego kierownictwo banku zawiadomiło watykański wymiar sprawiedliwości o swych ustaleniach i wniosło o wszczęcie śledztwa.

Kierownictwo IOR zadowolone z decyzji o śledztwie

Nieoficjalnie także wiadomo, że na kontach w watykańskim banku posiadanych przez trzech podejrzanych zajęto na wniosek prokuratury około 17 milionów euro. Według śledczych są to pieniądze pochodzące z tych właśnie nielegalnych transakcji.

Obecne kierownictwo banku IOR wyraziło zadowolenie z decyzji o wszczęciu prokuratorskiego dochodzenia podkreślając, że w instytucji tej panuje obecnie zerowa tolerancja, także - jak dodano - wobec faktów z przeszłości. To kolejny skandal ujawniony w banku IOR, którego głęboką reformę papież Franciszek uznał za jeden z priorytetów swego pontyfikatu zaraz po wyborze. Od ponad roku prowadzone są działania, mające zapewnić przejrzystość wszystkich dokonywanych tam transakcji. Dokonano przeglądu wszystkich kont bankowych, niektóre z nich zostały zamknięte. Wcześniej stwierdzono tam przypadki prania brudnych pieniędzy, niejasnych powiązań i tajnych transakcji.

Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP