Nadużycia wobec swojego kolegi ujawnił młody Polak. Pierwszy taki proces w Watykanie

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP

Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się proces dwóch włoskich księży w sprawie wykorzystywania seksualnego w proseminarium świętego Piusa X w Watykanie dla chłopców przygotowujących się na wstępnym etapie do święceń.

To pierwszy proces wytoczony za takie czyny popełnione na terenie Watykanu. Nastolatkowie z proseminarium chodzą do kościelnej szkoły i pełnią posługę liturgiczną w Bazylice św. Piotra jako ministranci.

Na ławie oskarżonych zasiadł 28-letni ksiądz Gabriele Martinelli, oskarżony o seksualne wykorzystywanie młodszego od siebie o rok ucznia, stosowanie przemocy i gróźb. Gdy czyny te zostały popełnione w latach 2007-2012, obecny ksiądz był starszym koordynatorem aktywności mieszkańców proseminarium. Zarówno sprawca, jak i ofiara byli przez część tego okresu nieletni.

Drugi oskarżony to 71-letni były rektor Proseminarium ksiądz Ernesto Radice, któremu zarzuca się ukrywanie tych czynów. Rektorem był przez 12 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Proces po publikacjach medialnych

Sprawę nadużyć wobec swojego kolegi ujawnił młody Polak, który mieszkał w tym internacie dla uczniów szkoły średniej. Podobne zeznania złożyło potem dwóch innych byłych uczniów. Początkowo nie było reakcji na pierwsze sygnały w tej sprawie i listy pisane przez Polaka. Śledztwo wszczęto w 2017 roku, gdy skandal ujawniono w wydanej we Włoszech książce i w mediach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Papież ogłosił nowe normy dotyczące walki z pedofilią

Przeprowadzenie dochodzenia było możliwe dzięki temu, że papież Franciszek zmienił przepisy watykańskiego kodeksu, a na mocy nowych można było wszcząć postępowanie, mimo że osoba poszkodowana nie złożyła zawiadomienia w ciągu roku od popełnionego czynu.

Po krótkiej środowej rozprawie zapowiedziano, że następna odbędzie się 27 października.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP