Doradca papieża Franciszka: Kościół powinien pozwalać kapłanom zawierać małżeństwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Niemiecki kardynał za zniesieniem celibatu
Niemiecki kardynał za zniesieniem celibatuTVN24
wideo 2/4
Niemiecki kardynał za zniesieniem celibatuTVN24

Już niedługo w Kościele katolickim może dojść do przełomowej zmiany. Arcybiskup Charles Scicluna z Malty, wyższy rangą urzędnik Watykanu i doradca papieża Franciszka w opublikowanym niedzielę wywiadzie stwierdził, że Kościół rzymskokatolicki powinien "poważnie pomyśleć" o umożliwieniu księżom zawierania małżeństw.

- Pierwszy raz mówię to publicznie i dla niektórych osób zabrzmi to heretycko - powiedział dziennikowi "Times of Malta" arcybiskup Charles Scicluna, który jest także zastępcą sekretarza w biurze doktrynalnym Watykanu.

Abp Scicluna uczestniczył w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu w 2019 rokutvn24

"Musimy o tym poważnie pomyśleć"

Papież Franciszek wykluczył jakąkolwiek możliwość zmiany rzymskokatolickiej reguły nakładającej na księży obowiązek zachowania celibatu. Nie jest to jednak formalna doktryna Kościoła i dlatego przyszły papież może ją zmienić.

Scicluna, być może najbardziej znany ze swoich dochodzeń w sprawie przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym, zauważył, że księża mogli zawierać małżeństwa w pierwszym tysiącleciu historii Kościoła i że małżeństwa są dozwolone obecnie w obrządku wschodnim Kościoła katolickiego.

- Gdyby to ode mnie zależało, zrewidowałbym wymóg zachowania celibatu przez księży. Doświadczenie pokazało mi, że jest to coś, o czym musimy poważnie pomyśleć - stwierdził.

Jego zdaniem "Kościół stracił wielu wielkich księży, ponieważ wybrali małżeństwo".

Dodał, że "w Kościele jest miejsce" na celibat, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że ksiądz czasami się zakochuje. Następnie musi wybierać "między nią a kapłaństwem, zaś niektórzy księża potajemnie angażują się w sentymentalne relacje".

Debata na temat tego, czy księża rzymskokatoliccy powinni mieć możliwość zawierania małżeństw, toczy się od wieków. Księża mogą zawierać małżeństwa w obrządku wschodnim Kościoła katolickiego, a także w kościołach prawosławnym, protestanckim i anglikańskim.

Autorka/Autor:lukl//mrz

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24