Świat

"W zamachu w Burgas brała udział osoba o kanadyjsko-libańskim obywatelstwie"

Świat

Aktualizacja:
Kontakt 24 | Mieszko Kastelnik DW STUDIOKanada: osoba o podwójnym obywatelstwie brała udział w zamachu w Burgas

Osoba o podwójnym, kanadyjsko-libańskim, obywatelstwie brała udział w zamachu terrorystycznym wymierzonym w izraelskich turystów na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas w lipcu 2012 r. - poinformował we wtorek szef kanadyjskiej dyplomacji John Baird.

- Mogę potwierdzić, że osobnik ten ma podwójne obywatelstwo i przebywa w Libanie (...) Sądzę, że jest na wolności - powiedział Baird dziennikarzom, nie chcąc podać dokładnej tożsamości zamachowca.

Powiązani

Wcześniej we wtorek bułgarskie MSW poinformowało, że domniemanym organizatorem zamachu w Burgas, który przeprowadziły trzy osoby, jest szyickie radykalne ugrupowanie Hezbollah z Libanu. W ataku zginęło - oprócz zamachowca - pięciu izraelskich turystów i bułgarski kierowca; ponad 30 osób zostało rannych. Śledztwo wykazało, że wszyscy trzej zamachowcy przebywali w kraju, posługując się sfałszowanymi prawami jazdy, wyprodukowanymi w Libanie. Dwóch zamachowców, których tożsamość ustalono, przedostało się do Europy z prawdziwymi paszportami - australijskim i kanadyjskim. Wiadomo, że od 2006 r. do 2010 r. mieszkali w Libanie. Ponad 6 miesięcy po zamachu nikt nie przyznał się do tego aktu terroru.

Autor: mn\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 | Mieszko Kastelnik DW STUDIO

Raporty: