W przeddzień rocznicy śmierci Kim Ir Sena Pjongjang proponuje "zjednoczenie Korei"


Oficjalna agencja informacyjna Korei Północnej poinformowała w poniedziałek, że Pjongjang przedstawił Korei Południowej "pakiet kroków, które mają otworzyć drogę do pojednania i zjednoczenia krajów na drodze federalizacji".

Agencja informuje, że Korea Północna wezwała do zakończenia konfrontacji na Półwyspie Koreańskim i poprawy stosunków na linii Północ-Południe. Pjongjang miał przedstawić sąsiadowi z południa czteropunktowy plan złagodzenia napięć na półwyspie i osiągnięcia "niezależnego zjednoczenia narodów".

Propagandowy plan przedstawiono w przeddzień 20. rocznicy śmierci pierwszego północnokoreańskiego przywódcy Kim Ir Sena. W jego myśl reżim chce "zakończyć lekkomyślną wrogość, konfrontację i wytyczyć drogę w kierunku pojednania i jedności" - donosi KCNA.

Pjongjang wzywa Seul do podjęcia "odważnej decyzji" i zmiany "polityki konfrontacyjnej wobec Korei Północnej". Zasugerowano również, aby obie strony "szukały możliwych rozwiązań mających na celu zjednoczenie narodów na drodze federacji". Pojednanie miałoby być wzorowane na chińskim modelu "jeden kraj, dwa systemy".

Napięcia na półwyspie

Państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny od 1950 roku.

Korea Północna oskarża o wywołanie tej wojny Stany Zjednoczone. Historycy są natomiast zgodni, że wojna zaczęła się od inwazji Korei Północnej na Koreę Południową 25 czerwca 1950 roku. Konflikt zakończył się zawieszeniem broni, a nie traktatem pokojowym, co oznacza, że formalnie państwa koreańskie do dziś są w stanie wojny. Rozdzielająca oba kraje strefa zdemilitaryzowana jest jedną najsilniej strzeżonych granic na świecie.

Napięcie między nimi wyraźnie wzrosło po dokonanej w lutym ubiegłego roku trzeciej północnokoreańskiej próbie nuklearnej.

Autor: kło/mtom/zp / Źródło: ITAR TASS, Business Standard, PAP