Żona "El Chapo" wyszła z więzienia. Odsiadywała wyrok za udział w tworzeniu kartelu

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Emma Coronel przed sądem (2019)
Emma Coronel przed sądem (2019)Reuters Archive
wideo 2/3
Emma Coronel przed sądem (2019)Reuters Archive

Emma Coronel Aispuro, żona meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina Guzmana "El Chapo", po dwóch latach odsiadki została wypuszczona na wolność. Byłą królową piękności skazano za udział w budowie kartelu Sineloa. Teraz czekają ją cztery lata pod nadzorem.

"Możemy potwierdzić, że Emma Coronel Aispuro została zwolniona z aresztu Federalnego Biura Więziennictwa (FBOP) dzisiaj, 13 września 2023 roku" - przekazała w mailu cytowanym przez CNN rzeczniczka FBOP Randilee Giamusso. "Ze względów związanych z prywatnością i bezpieczeństwem nie udostępniamy dodatkowych informacji na temat osób, które nie przebywają już w naszym areszcie" - dodała.

Coronel od czerwca przebywała w ośrodku przejściowym w kalifornijskim Long Beach. Wcześniej trzymano ją w zakładzie karnym w Teksasie. Teraz, zgodnie z wyrokiem, kobietę czekają cztery lata zwolnienia pod nadzorem.

Emma Coronel zmierzająca do sądu (2019)Getty Images North America

USA. Zatrzymanie i wyrok żony "El Chapo"

Żona "El Chapo" została aresztowana w lutym 2021 roku na lotnisku Waszyngton-Dulles w stanie Wirginia. Postawiono jej zarzut udziału w międzynarodowym handlu narkotykami. W listopadzie tego samego roku skazano ją na trzy lata pozbawienia wolności, później wyrok ten zmniejszono. Coronel przyznała się do zarzutów obejmujących świadome i umyślne spiskowanie w celu dystrybucji heroiny, kokainy, marihuany i metamfetaminy, prania pieniędzy i angażowania się w relacje finansowe z kartelem narkotykowym Sinaloa. Przyznała się także do spiskowania w celu pomocy mężowi w ucieczce z meksykańskiego więzienia w 2015 roku.

Coronel urodziła się w Kalifornii - posiada obywatelstwo amerykańskie i meksykańskie. W młodości brała udział w konkursach piękności. W 2007 roku wyszła za mąż za Joaquína Guzmana Loerę, pseudonim El Chapo, który w 2019 roku został skazany w Nowym Jorku na karę dożywotniego pozbawienia wolności plus 30 lat, bez możliwości zwolnienia warunkowego. Zasądzono również wobec niego przepadek mienia w wysokości 12,6 mld dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Rozwijają imperium ojca. "Od czasu do czasu karmią tygrysy ciałami swoich wrogów"

Syn "El Chapo" aresztowany

W styczniu bieżącego roku meksykańskie siły bezpieczeństwa po ciężkiej wymianie ognia aresztowały poszukiwanego pod zarzutem przemytu narkotyków syna "El Chapo", Ovidio Guzmana. Stany Zjednoczone domagały się ekstradycji gangstera, jednak sąd federalny Meksyku szybko wydał decyzję uniemożliwiającą przekazanie go amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Zostało to odczytane przez komentatorów jako gest uległości wobec przestępców.

"El Chapo" był jednym z najważniejszych przemytników narkotyków do Stanów Zjednoczonych. W 2009 roku znalazł się na 701. miejscu listy najbogatszych osób na świecie. Jego majątek oszacowano na miliard dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Mieli omyłkowo porwać i zabić niewłaściwych ludzi. Kartel "przeprasza" i wydaje "odpowiedzialnych" organom ścigania

Autorka/Autor:kgo//mro

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America