FBI ostrzega o "szerokim zagrożeniu dla synagog" w New Jersey

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Gmach Federalnego Biura Śledczego
Gmach Federalnego Biura Śledczego
Reuters Archive
Reuters ArchiveGmach Federalnego Biura Śledczego

Synagogi w stanie New Jersey są zagrożone - poinformowało Federalne Biuro Śledcze (FBI). Nie sprecyzowało jednak charakteru tego zagrożenia. Według organów ścigania dostępne informacje nie pozwalają na stwierdzenie, czy chodzi o ryzyko ataku bombowego.

"FBI otrzymało wiarygodną informację o szerokim zagrożeniu dla synagog w New Jersey. Prosimy w tym momencie o podjęcie wszelkich środków ostrożności, aby chronić swoją społeczność i obiekt. Więcej informacji przekażemy tak szybko, jak tylko będziemy mogli. Bądźcie czujni. W nagłych wypadkach dzwońcie na policję" - ostrzegło Federalne Biuro Śledcze (FBI) w wpisie opublikowanym na Twitterze.

Podało też, że prowadzi działania prewencyjne oraz, że trwa śledztwo. Na razie nie jest jeszcze jasny charakter zagrożenia. Według organów ścigania dostępne informacje nie precyzują, czy chodzi o ryzyko ataku bombowego.

Siedziba FBI. Zdjęcie ilustracyjneKristi Blokhin / Shutterstock.com

Synagogi celem ekstremistycznych ataków

Mniej niż 3 proc. Amerykanów to Żydzi, a synagogi w całych Stanach Zjednoczonych od dawna są nieufne wobec gróźb ataków antysemickich - zwróciła uwagę agencja Reutera.

Sytuacja pogorszyła się w 2018 roku, kiedy mężczyzna zaatakował wiernych zgromadzonych na nabożeństwach szabatowych w synagodze Tree of Life w Pittsburghu w stanie Pensylwania. W wyniku tego ataku zginęło 11 osób.

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegł w lutym przed zwiększonymi groźbami ze strony grup ekstremistycznych działającymi przeciwko synagogom, kościołom, uczelniom i uniwersytetom.

Gubernator New Jersey Phil Murphy powiedział w oświadczeniu, że jego biuro "współpracuje z lokalnymi organami ścigania, aby zapewnić ochronę wszystkich domów modlitwy".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości