"Zbrodnia pana Chauvina jest bardziej błędem niż zamierzonym działaniem niezgodnym z prawem"

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Derek Chauvin skazany za zabójstwo George'a Floyda
Derek Chauvin skazany za zabójstwo George'a FloydaTVN24
wideo 2/2
TVN24Derek Chauvin skazany za zabójstwo George'a Floyda

Były policjant Derek Chauvin, skazany za zabójstwo George'a Floyda, poprosił sędziego o łagodny wymiar kary. Prokuratura stwierdziła, że ​​morderstwo, którego dopuścił się Chauvin "wstrząsnęło sumieniem narodu" i powinien zostać uwięziony na 30 lat.

We wniosku złożonym w sądzie Eric Nelson, obrońca Chauvina, zapewniał, że jego klient "nie był świadomy popełnienia tej zbrodni, bowiem był przekonany, że wypełnia swoje obowiązki, pomagając innym policjantom zatrzymać George'a Floyda".

- Zbrodnia pana Chauvina jest bardziej błędem popełnionym w dobrej wierze na podstawie jego doświadczenia jako funkcjonariusza policji i jego wyszkolenia niż zamierzonym działaniem niezgodnym z prawem - przekonywał prawnik.

Za pośrednictwem swego obrońcy Chauvin poprosił sędziego o łagodny wyrok w zawieszeniu i zaliczenie na poczet kary dotychczasowego aresztu. Zdaniem Erica Nelsona jego klient może stać się celem ataków w więzieniu. Zwrócił się do sądu o uwzględnienie faktu, że Chauvin nie był karany i nie miał wcześniej żadnych konfliktów z prawem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Jego działania wstrząsnęły społeczeństwem"

Tymczasem we wniosku złożonym także w środę w sądzie prokuratura podkreśliła, że Chauvin "działał ze szczególnym okrucieństwem i zasługuje na 30 lat więzienia". "Jego działania wstrząsnęły społeczeństwem i sumieniem narodu, wywołując falę żalu i protestów" - napisali prokuratorzy.

Śmierć Floyda i rozruchy społeczne

W kwietniu ława przysięgłych uznała byłego policjanta winnym zabójstwa George'a Floyda. Chauvin został w sądzie skuty i przewieziony do więzienia. 25 czerwca sędzia Peter Cahill ma ogłosić wymiar kary.

46-letni George Floyd zmarł 25 maja 2020 roku w trakcie aresztowania w Minneapolis pod zarzutem użycia w sklepie fałszywego 20-dolarowego banknotu. Początkowo stawiał opór, obezwładnił go biały funkcjonariusz Derek Chauvin. Według prokuratury policjant przyciskał kolanem szyję leżącego już na ziemi i skutego mężczyzny przez około 9 i pół minuty.

Śmierć Floyda rozpętała falę demonstracji pod hasłem Black Lives Matter i oskarżeń wobec policji o przemoc. Zrodziła także debatę o rasizmie, ponieważ funkcjonariuszom zarzucano brutalne traktowanie i zabijanie podczas interwencji zwłaszcza Afroamerykanów.

W Minneapolis i wielu innych miastach USA na demonstracjach gromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi. W wielu przypadkach protesty przeradzały się w nocne zamieszki ze strzelaninami, grabieżami i aktami wandalizmu.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości