Nie żyje pięćdziesięciosiedmioletnia turystka, która próbowała przejść szlak na terenie Wielkiego Kanionu Kolorado. Informację przekazały władze parku narodowego, wskazując, że kobieta zmarła po tym, jak straciła przytomność, gdy temperatura powietrza przekraczała 38 stopni Celsjusza.
Według władz Parku Narodowego Wielkiego Kanionu 57-letnia kobieta straciła przytomność podczas próby przejścia ok. 12-kilometrowej trasy na terenie Wielkiego Kanionu Kolorado w niedzielę. Strażnik parku znalazł ją w okolicy miejscowości Tuweep w poniedziałek po północy, blisko sześć godzin po otrzymaniu powiadomienia o "turystce w niebezpiecznej sytuacji". Po przybyciu na miejsce stwierdził zgon - wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Służby Parków Narodowych (National Park Service, NPS).
NPS podkreślił w komunikacie, że w niedzielę temperatura w Tuweep przekroczyła 38 stopni Celsjusza, a wzdłuż szlaku North Kaibab w pobliżu rzeki Kolorado aż 46 stopni Celsjusza. Strażnicy Parku Narodowego Wielkiego Kanionu zaapelowali do osób planujących wycieczkę na terenie Wielkiego Kanionu, by przygotowali się na "wyjątkowo upalne dni w nadchodzących tygodniach". Latem temperatury na odsłoniętych częściach szlaków mogą sięgać nawet 49 stopni Celsjusza, w związku z tym pracownicy parku "stanowczo odradzają" wędrówki po kanionie w godzinach od 10.00 do 16.00.
Zgony spowodowane upałem - wyniki badań
Śmierć 57-letniej turystki nastąpiła krótko po tym, jak 31-letni mężczyzna i jego 14-letni pasierb zmarli w Parku Narodowym Big Bend w Teksasie. 31-latek i jego dwóch przybranych synów pod koniec czerwca wędrowali szlakiem Marufo Vega, gdy temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza. Badania przeprowadzone przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) w 2021 roku wykazały, że od 1980 roku liczba zgonów związanych z upałami wzrosła w w Stanach Zjednoczonych o 74 procent - przekazał we wtorek portal CNN.
Jak przygotować się na upał - TPN przypomina
Chociaż w Polsce temperatura w lecie jest niższa niż w Wielkim Kanionie Kolorado, również na polskich szlakach trzeba być przygotowanym na upały. Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed wychodzeniem w góry bez okularów przeciwsłonecznych. I przypomina o konieczności posiadania nakrycia głowy i posmarowania twarzy, rąk i karku kremem o wysokim filtrze SPV. "Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu" - czytamy w komunikacie na stronie TPN.
Źródło: nps.gov, CNN, tvn24.pl, tpn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock