Ogłoszono niedobór wody w zbiorniku Mead w USA. Po raz pierwszy w historii

Źródło:
PAP

W amerykańskim rezerwuarze Lake Mead na rzece Kolorado ogłoszono po raz pierwszy w historii niedobór wody. "To wyraźne ostrzeżenie, że susza, upały i zmiany klimatyczne są poważnym zagrożeniem dla tego regionu" - zauważył portal Axios.

Władze federalne ogłosiły po raz pierwszy w historii niedobór wody w największym w USA rezerwuarze - Lake Mead - na rzece Kolorado. Napisał o tym we wtorek portal Axios. Rezerwuar powstał w latach 30. XX wieku. Służy 40 mln ludzi w stanach położonych w dolnym biegu rzeki, w zachodniej części kraju.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Woda w sztucznym jeziorze Mead osiągnęła rekordowo niski poziom, 40 procent pojemności. Według prognoz podobna sytuacja powtórzy się w roku 2022. "Jest to wyraźne ostrzeżenie dla szybko rosnącej populacji południowo-zachodniej, że susza, upały i zmiany klimatyczne są poważnym zagrożeniem dla tego regionu" – zauważył Axios.

"Zachód (USA) nawiedziła najgorsza susza w tym stuleciu, a naukowcy (…) stwierdzili, że południowy zachód znalazł się w okowach pierwszej spowodowanej zmianami klimatycznymi megasuszy od ostatnich 1200 lat" – podał portal.

Wzrost zapotrzebowania na wodę

Według Axios, wyższe temperatury i mniejsze wiosenne roztopy doprowadziły do zmniejszenia ilości wody wpływającej do rzeki Kolorado z jej źródeł w Górach Skalistych. Jednocześnie rośnie zapotrzebowaniem na wodę ze strony powiększającej się populacji i zapotrzebowania rolnictwa.

"Seria umów reguluje wykorzystanie wody z rzeki, jak też ograniczenia, które należy wprowadzić, gdy poziom wody zejdzie poniżej pewnego progu. (…) Stanowi to zagrożenie dla dostaw energii elektrycznej z zapory Glen Canyon Dam. Ubytek może wynosić około 5 mld kilowatogodzin energii elektrycznej każdego roku" – informuje Axios.

Jak podano pierwsza faza cięć dotknie najbardziej rolników z Arizony. Stan straci 18 proc. udziału w dostawach wody z rzeki, będącej siłą napędową wielu ośrodków. - Jest jasne, że skala i tempo zmian klimatycznych w dorzeczu rzeki Kolorado stanowi ogromne zagrożenie dla zasobów wody, od których wszystko zależy - powiedział portal Kevin Moran, który kieruje funduszem ochrony środowiska (CREDF).

Autorka/Autor:asty, karol

Źródło: PAP