Skazane za czary zostaną oczyszczone z zarzutów? "Wpływało to na ich rodziny z pokolenia na pokolenie"

Źródło:
SkyNews
Poddano ją torturom
Poddano ją torturom TVN24/ Kamieński TBS
wideo 2/4
Poddano ją torturom TVN24/ Kamieński TBS

Potomkowie osób oskarżanych ponad 300 lat temu o czary w stanie Connecticut chcą pośmiertnego oczyszczenia ich z zarzutów. - To bardzo łatwa rzecz do zrobienia, jeśli ma dać ludziom spokój - twierdzi Jane Garibay, członkini stanowej Izby Reprezentantów.

Potomkowie osób oskarżanych o czary ze stanu Connecticut mają nadzieję, że zostaną one pośmiertnie uniewinnione. Sprawa dotyczy 11 osób, które stracono oraz kilkudziesięciu innych, które oskarżano o związki z szatanem 375 lat temu.

Choć sławę "miasta czarownic" zyskało Salem w sąsiednim stanie Massachusetts, to pierwszą osobą straconą za czary w Ameryce była Alse Young z Windsor w Connecticut. Stało się to 26 maja 1647 roku. Jej śmierć została zarejestrowana przez urzędnika z miasta jako śmierć przez powieszenie. W ciągu kolejnych 15 lat jeszcze osiem kobiet i dwóch mężczyzn straciło życie w tym stanie z powodu rzekomych czarów, a ponad 40 było o to oskarżanych.

ZOBACZ TEŻ: Mapa z wyrokami śmierci dla czarownic. "Popularyzowanie pseudowiedzy"

Pośmiertne uniewinnienie "czarownic"

Jak podaje Sky News, potomkowie rzekomych "czarownic" wraz z badaczami i historykami amatorami oczekują, że zostaną one uniewinnione. Do takiego rozwiązania skłaniają się też politycy z Connecticut, senator stanowy Saud Anwar i członkini Izby Reprezentantów Jane Garibay, którzy zaproponowali wprowadzenie uchwał o oficjalnym oczyszczeniu z zarzutów ofiar tych procesów. Ta ostatnia otrzymała pisma w tej sprawie od krewnych w ósmym i dziewiątym pokoleniu osób oskarżanych o czary. - Mówią o tym, jak to wpływało na ich rodziny z pokolenia na pokolenie, i że bardzo by chcieli, żeby ktoś im powiedział, że to było złe. Według mnie to bardzo łatwa rzecz do zrobienia, jeśli ma dać ludziom spokój - powiedziała Garibay. Anwar zauważył, że choć niektórzy zapewne mogą się z tego śmiać, to rodziny tych osób traktują sprawę bardzo poważnie.

'Dom czarownicy' w Salem Actium / Shutterstock.com

W innych stanach w przeszłości również podejmowane były działania na rzecz pośmiertnego uniewinnienia kobiet skazanych za czary. W 2022 roku w stanie Massachusetts formalnie oczyszczona z zarzutów została Elizabeth Johnson Jr, skazana na śmierć w 1693 roku.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: SkyNews

Źródło zdjęcia głównego:  Actium / Shutterstock.com