Senat USA odrzucił weto Trumpa

Źródło:
PAP

Podczas piątkowego nadzwyczajnego, noworocznego posiedzenia Senat USA odrzucił weto Donalda Trumpa w sprawie wydatków na obronę narodową. Był to pierwszy w kadencji prezydenta przypadek, kiedy Kongres przełamał jego weto.

Senat USA opowiedział się za unieważnieniem weta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w sprawie wydatków na obronę narodową w stosunku 81:13 - było to więcej niż dwie trzecie niezbędnych w takiej sytuacji głosów. Wcześniej za oddaleniem weta opowiedziała się Izba Reprezentantów.

Ustawa o finansowaniu obrony narodowej (NDAA) wartości 740 miliardów dolarów ma szeroki zasięg. Obejmuje różne fundusze, poczynając od wydatków na nowe okręty poprzez wynagrodzenie dla sił zbrojnych po wydatki związane z zagrożeniami geopolitycznymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Donald Trump zawetował ustawę z kilku powodów. Jak podkreśla CNN, nie zgadzał się na zmianę nazw baz honorujących generałów Konfederacji. Chciał, aby pozbawić media społecznościowe, jak Facebook czy Twitter, przywileju chroniącego je przed odpowiedzialnością karną. Był też przeciwny postanowieniom ograniczającym wielkość funduszy, jakie mógł przeznaczyć na mur graniczny z Meksykiem.

- Wyraźnie sprzeciwiałem się motywowanym politycznie próbom rewidowania historii i ignorowania ogromnego postępu, o który walczył nasz kraj w imię pryncypiów ojców założycieli – uzasadniał Trump.

Kilku członków Kongresu, w tym niektórzy republikanie, argumentowało, że kwestie odnoszące się do mediów społecznościowych nie mają znaczenia dla bezpieczeństwa narodowego. Dziennik "Washington Post" podkreśla, że przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell zdołał przezwyciężyć wysiłki grupy ustawodawców, w tym Bernie Sandersa, dążących do opóźnienia głosowania. Domagali się, aby ustawa zawierała też środki na podwyższenie w dobie koronawirusa wypłat Amerykanom z ustalonych 600 do 2000 dolarów, co popierał też Donald Trump.

W piątek McConnell zdołał odłączyć ten fragment od ustawy. Nazwał to "socjalizmem dla bogatych ludzi", a obronność uznał za bardziej priorytetową.

Telewizja CBS zwraca uwagę, że NDAA to niezwykle ważna ustawa uchwalana co roku od dziesięcioleci. Dlatego odrzucenie weta niekoniecznie będzie kłopotliwe dla republikanów. Większość przedstawicieli tej partii na Kapitolu wciąż pozostaje w zgodzie z prezydentem.

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP