Rosja i Stany Zjednoczone porozumiały się w kwestii tekstu ramowego układu na temat redukcji broni jądrowej - podała agencja Interfax. Według agencji Reutera fakt ten potwierdzili też Amerykanie.
- Zawarto porozumienie w sprawie tekstu deklaracji prezydentów - poinformowały rosyjskie źródła, nie podając jednak żadnych szczegółów. Szczegółów nie podała też agencja Reutera cytująca potwierdzenie informacji przez Amerykanów.
- Istnieje tekst do przejrzenia - oznajmił wysoki urzędnik amerykańskiej administracji, podkreślając, że dopóki Obama i Miedwiediew nie zaakceptują ramowego porozumienia, nie ma mowy o konkretach.
Nowy tekst układu ma być gotów do podpisania w grudniu, kiedy wygasa obowiązujące obecnie porozumienie START-1. O jego szczegółach poinformują w poniedziałek wieczorem w Moskwie prezydenci USA i Rosji - Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew.
Teraz czas na szczegóły
Agencja AFP zaznacza, że jeszcze w niedzielę Biały Dom zapowiadał ogłoszenie w poniedziałek w Moskwie decyzji o ramowym porozumieniu. Obama i Miedwiediew mają następnie przekazać szczegółowe instrukcje negocjatorom, pracującym nad tekstem nowego układu - zapowiadały źródła w Waszyngtonie.
- Sądzimy, że na szczycie odnotujemy postęp w kierunku porozumienia - zapowiedział dziennikarzom koordynator Białego Domu do spraw broni masowego rażenia Gary Samore.
Nowy układ zmniejszy ilość rakiet
Nowy układ zastąpi obowiązujące obecnie porozumienie START 1 z 1991 roku, które wygasa 5 grudnia br.
Na jego mocy ZSRR i USA zobowiązały się, że w ciągu siedmiu lat zredukują swoje środki przenoszenia broni nuklearnej (międzykontynentalne rakiety balistyczne, rakiety balistyczne na okrętach podwodnych i ciężkie bombowce strategiczne) do 1600 jednostek, a głowice jądrowe - do 6000.
Traktat zabrania też konstruowania rakiet z większą liczbą głowic niż 10, rozwijania niektórych typów broni strategicznych, zwiększania liczby głowic na rozmieszczonych rakietach i przystosowywania konwencjonalnych środków przenoszenia do odpalania ładunków nuklearnych.
Teraz Amerykanie chcieliby ograniczyć liczbę rakiet po każdej stronie do ok. 1,5 tys.
Źródło: PAP