Antony Blinken zapowiedział rozmowę z Ławrowem. Pierwszą od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

W najbliższych dniach będę rozmawiał z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem, po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę - zapowiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że poruszy z nim między innymi temat uwolnienia przetrzymywanych przez Rosję obywateli USA oraz kwestię porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Zapewnił, że Waszyngton będzie wspierać Ukrainę w jej dyplomatycznych wysiłkach, choć Rosja nie jest na razie gotowa do negocjacji pokojowych w dobrej wierze.

Antony Blinken stwierdził podczas środowej konferencji prasowej, że USA przedstawiły Rosji konkretną propozycję, by umożliwić uwolnienie koszykarki Brittney Griner oraz byłego żołnierza Paula Whelana. Poinformował, że zamierza omówić tę propozycję podczas rozmowy z Ławrowem. Nie chciał zdradzić, czy propozycja zakłada deportację do Rosji skazanego w USA handlarza bronią Wiktora Buta.

Sekretarz stanu dodał, że rozmowa z szefem rosyjskiej dyplomacji będzie dotyczyć również zawartego porozumienia w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, by zapewnić, że nie jest to porozumienie tylko na papierze.

Blinken: Rosja nie zdradza żadnych oznak, że jest gotowa do negocjacji pokojowych

- Stany Zjednoczone są gotowe wesprzeć jakiekolwiek możliwe i znaczące działania dyplomatyczne. Niestety, Moskwa nie dała dotąd żadnych sygnałów, że jest gotowa do zaangażowania się w nie znacząco i konstruktywnie - stwierdził Blinken.

Wskazał m.in. na przygotowywanie przez Rosję gruntu pod aneksję okupowanych ukraińskich terytoriów czy stwierdzenie, że celem Rosji jest zmiana reżimu na Ukrainie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości