Prezydent Andrzej Duda przybył do USA, rozpoczyna pięciodniową wizytę

Źródło:
PAP
Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku
Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku
TVN24
Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku TVN24

Prezydent Andrzej Duda przybył w sobotę wieczorem czasu lokalnego do Nowego Jorku, rozpoczynając pięciodniową wizytę z okazji tygodnia wysokiego szczebla inaugurującego 78. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent wystąpi w debacie Zgromadzenia i Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą przyjechał do hotelu Lexington na Manhattanie, tradycyjnego miejsca pobytu polskiej delegacji, ok. godziny 22 czasu lokalnego.

W niedzielę prezydent rozpocznie oficjalny program swojej wizyty w USA od złożenia wieńców pod pomnikiem katyńskim w Jersey City w stanie New Jersey oraz spotkania z przedstawicielami Polonii w szkole katolickiej Christ the King w dzielnicy Queens, gdzie wręczy odznaczenia zasłużonym działaczom.

Andrzej Duda w USA

W kolejnych dniach polski prezydent weźmie udział w Szczycie Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG Summit) w siedzibie ONZ, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. We wtorek wystąpi w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego, spotka się z przywódcami państw bałtyckich i weźmie udział w tradycyjnym przyjęciu organizowanym przez prezydenta USA dla światowych przywódców.

- Będę mówił tam o tych kwestiach, które są dzisiaj dla nas i dla naszej części Europy najważniejsze, a mianowicie o kwestiach oczywiście związanych z bezpieczeństwem, z tym, w jaki sposób budować bezpieczeństwo, zarówno to bezpieczeństwo energetyczne, jak i dzisiaj przede wszystkim wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i odradzającego się ewidentnie rosyjskiego imperializmu - zapowiedział prezydent przed wylotem z Warszawy. Dodał, że podczas przyjęcia spodziewa się, iż będzie miał możliwość rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.

Wcześniej Duda sygnalizował, że może także odbyć rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W środę prezydent Duda weźmie udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy, spotka się z przywódcami Wietnamu i Andory, zaś w czwartek obecny będzie na forum Global Africa Business Initiative.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: PAP