Miał więzić kobiety i znęcać się nad nimi. Policja ostrzega: podejrzany aktywnie korzysta z aplikacji randkowych

Źródło:
CNN, Today
Grant Pass - policja poszukuje Benjamina Obadiaha Fostera
Grant Pass - policja poszukuje Benjamina Obadiaha Fostera
Grant Pass - policja poszukuje Benjamina Obadiaha Fostera

Policja w amerykańskim Grants Pass w stanie Oregon poszukuje 36-letniego Benjamina Obadiah Fostera. Mężczyźnie zarzuca się usiłowanie morderstwa, porwanie i napaść. Jak wykazało śledztwo, Foster wykorzystuje aplikacje randkowe do wyszukiwania potencjalnych ofiar, a także osób chętnych do pomocy mu w uniknięciu aresztowania. 

"Ekstremalnie niebezpieczny podejrzany (...) pozostaje na wolności. Detektywi i zespoły poszukiwawcze kontynuują działania śledcze" - poinformowały służby we wpisie opublikowanym w czwartek na oficjalnym koncie policji. "Śledztwo wykazało, że podejrzany aktywnie korzysta z internetowych aplikacji randkowych, by nawiązywać kontakt z niczego niepodejrzewającymi osobami, które mogą zostać zwabione do pomocy w ucieczce lub potencjalnie stać się jego kolejnymi ofiarami" - zaznaczono w dalszej części oświadczenia. 

ZOBACZ TEŻ: Był poszukiwany. Ukrył się przed policją w łazience, a potem podał dane brata. "Zdradziły go tatuaże"

Poszukiwany w Oregonie wykorzystuje aplikacje randkowe

Policja przestrzega przed udzielaniem Fosterowi jakiejkolwiek pomocy, dodając, że grożą za to potencjalne konsekwencje prawne. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców o wyjątkową ostrożność. Przestrzegają, że poszukiwany może "próbować zmienić swój wygląd poprzez zgolenie brody i włosów lub zmianę koloru włosów". Jak dodają, za przekazanie informacji, które doprowadzą do ujęcia mężczyzny, wyznaczono nagrodę w wysokości 2500 dolarów. 

Zbieg poszukiwany jest od wtorku, 24 stycznia, kiedy to funkcjonariusze odnaleźli w Grants Pass nieprzytomną kobietę, którą wcześniej związano i pobito do nieprzytomności, niemal na śmierć. Choć sprawca uciekł z miejsca przestępstwa przed zjawieniem się funkcjonariuszy, śledczy są przekonani, że to właśnie Foster jest odpowiedzialny za brutalną napaść. Pokrzywdzona przez niego kobieta w ciężkim stanie została przewieziona do szpitala. Zdaniem policji Foster "prawdopodobnie otrzymał pomoc w ucieczce z miejsca zdarzenia". W czwartek wieczorem służby porządkowe przeprowadziły nalot na budynek położony 32 kilometry od Grants Pass. Znalazły tam porzucony samochód uciekiniera i 68-letnią kobietę, której postawiono zarzuty utrudniania śledztwa.

O tym, jak poważnie traktują poszukiwania, przekonywał na konferencji prasowej cytowany przez CNN komendant policji w Grants Pass Warren Hensman. - To bardzo poważne przestępstwo, brutalna napaść na jednego z naszych mieszkańców. Nie spoczniemy, dopóki nie schwytamy tego człowieka - zapewniał. 

ZOBACZ TEŻ: Poszukiwani przez Interpol wpadli na granicy. Odpowiedzą za oszustwa finansowe i przemyt

Benjamin Obadiah Foster był już skazany w związku z przemocą wobec kobiet 

Wszczęte 24 stycznia dochodzenie nie jest pierwszym, w którym Fostera podejrzewa się o przemoc względem kobiet. Jak podaje CNN, powołując się na akta sądowe hrabstwa Clark w stanie Nevada, mężczyźnie już dwukrotnie stawiano podobne zarzuty. W pierwszej ze spraw, z 2017 roku, jego była dziewczyna zeznała, że po tym, jak otrzymała SMS od innego mężczyzny, Foster dostał napadu furii i usiłował ją udusić. W 2019 roku - w czasie, gdy sprawa z 2017 roku wciąż była rozpatrywana przez sąd - mężczyznę ponownie oskarżono o napaść. Z zeznań drugiej ofiary wynika, że poszukiwany trzymał ją w niewoli przez okres około dwóch tygodni. W tym czasie kilkukrotnie dusił ją do nieprzytomności. Kobiecie udało się odzyskać wolność po tym, jak przekonała Fostera, że muszą udać się na zakupy. Gdy byli już w sklepie, ofiara uciekła. Na jej ciele znaleziono liczne otarcia, miała podbite oczy i złamane siedem żeber. 

Foster przyznał się do winy. W wyniku podpisanej ugody skazano go wówczas na maksymalną karę 30 miesięcy (2,5 roku) pozbawienia wolności. Ostatecznie w więzieniu odsiedział jedynie 200 dni, gdyż sąd uwzględnił w wymiarze kary 729 dni spędzonych przez niego wcześniej w areszcie.

ZOBACZ TEŻ: Ostatni "wielki boss" sycylijskiej mafii aresztowany. Ukrywał się od prawie 30 lat

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: CNN, Today

Źródło zdjęcia głównego: Grants Pass Police Department