"Większy niż za życia". Pomnik George'a Floyda odsłonięty

Autor:
kkow
Źródło:
tvn24.pl

W New Jersey odsłonięto pomnik ku czci George'a Floyda, Afroamerykanina zmarłego w wyniku policyjnej interwencji. Rzeźba przedstawia Floyda siedzącego na ławce. Śmierć George'a Floyda w maju 2020 roku wywołała masowe protesty w USA.

W mieście Newark w stanie New Jersey 16 czerwca odsłonięto pomnik George'a Floyda. Monument ma tam stać przez co najmniej rok. W trakcie uroczystości głos zabrał Ras Baraka, burmistrz Newark. Wyraził nadzieję, że pomnik zainspiruje mieszkańców do walki o równość rasową i podtrzyma zaangażowanie, który pojawiło się w odpowiedzi na tragiczną śmierć George'a Floyda.

Rzeźba przedstawia George'a Floyda, który siedzi na ławce. Przechodnie mogą usiąść koło niego. Twórca pomnika Stanley Watts tłumaczył, że chciał przedstawić George'a Floyda w zrelaksowanej pozycji. - Stworzyliśmy go większego niż był za życia. Po śmierci George wciąż będzie pamiętany. Tym właśnie są pomniki. Pomagają pamiętać i nigdy nie zapomnieć - dodał.

Wykonanie pomnika zlecił filmowiec Leon Pinkney. Podczas ceremonii stwierdził, że chciał, by pomnik pozwolił pamiętać, dlaczego powstał ruch na rzecz sprawiedliwości rasowej, który zrodził się z oburzenia po śmierci George'a Floyda w 2020 roku.

Posąg został podarowany miastu jako część publicznego projektu artystycznego na rok. Burmistrz jednak wyraził nadzieję, że pomnik zostanie już na stałe.

Śmierć George'a Floyda

George Floyd zmarł po policyjnej interwencji 25 maja 2020 roku. Powodem zatrzymania miało być podejrzenie, że Floyd użył w sklepie fałszywego banknotu. Funkcjonariusz policji Derek Chauvin obezwładnił Floyda, a następnie - zgodnie z ustaleniami prokuratury - przyciskał kolanem szyję skutego i leżącego na ziemi mężczyzny przez ponad 9 minut. Śmierć Floyda wywołała masowe protesty. 20 kwietnia 2021 roku Derek Chauvin został uznany winnym zabójstwa.

Derek Chauvin skazany za zabójstwo George'a Floyda
Derek Chauvin skazany za zabójstwo George'a FloydaTVN24

Autor:kkow

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/ @CityofNewarkNJ

Pozostałe wiadomości