Miliard dolarów na loterii. Trzecia najwyższa wygrana w historii USA

Autor:
dg/kg
Źródło:
PAP

Młoda kobieta ze stanu Michigan wygrała miliard dolarów na loterii Mega Millions. Wygrana podlega opodatkowaniu. Aby otrzymać całą kwotę, właścicielka szczęśliwego losu musiałaby zdecydować się na rozłożenie wypłaty wygranej na 30 lat.

Według ABC News piątkowy los został kupiony w Novi na przedmieściach Detroit. Wygraną zapewniły liczby: 4-26-42-50-60 z dodatkową 24.

Zwycięzcy głównych nagród w Mega Millions i w wielu innych amerykańskich loteriach mają dwie opcje. Mogą wybrać jednorazowo gotówkę, ale w przypadku wygranej w wysokości miliarda wyniesie ona po potrąceniu podatków zazwyczaj około 530 milionów. Druga możliwość to zdecydować się na odebranie od razu jedynie części pieniędzy i rozłożenie reszty kwoty na 29 kolejnych rocznych rat. Dostają wówczas pełną wygraną pomniejszoną o podatki.

Posiadaczką losu jest młoda kobieta

Piątkowa wygrana jest drugą co do wielkości w historii Mega Millions i trzecią w loteriach w Stanach Zjednoczonych - powiedzieli przedstawiciele Mega Millions. Największa w USA i w ogóle na świecie wygrana - 1,537 miliarda dolarów - padła 23 października 2018 roku i trafiła do osoby z Karoliny Południowej.

W stanie Michigan zwycięzcy nie muszą ujawniać tożsamości, ale muszą się osobiście zgłosić po odbiór pieniędzy. Ze zdjęcia opublikowanego przez ABC News wynika, że posiadaczką szczęśliwego losu jest młoda kobieta.

Z informacji Mega Millions wynika, że poprzednio główną nagrodę w tej loterii w Michigan wygrano 17 razy. Największa wygrana w całym stanie na jakiejkolwiek loterii wynosiła dotąd 337 milionów dolarów i trafiła do osoby, która nabyła kupon Powerball.

Psycholog o zwycięzcach loterii
Psycholog o zwycięzcach loteriiSłynna amerykańska loteria Mega Millions osiągnęła rekordową w swojej historii kumulację. Ogromne wygrane nie przynoszą jednak zawsze ogromnego szczęścia. - Historie wielkich wygranych nie zawsze wyglądają tak wesoło - mówiła w programie "Bilans" psycholog społeczny, socjolog Joanna Heidtman. -

97 centów z każdego dolara idzie na szkoły

"Około 97 centów z każdego dolara wydanego na loterię jest zwracane do stanu w postaci dotacji na Fundusz Pomocy Szkolnej, wypłat zdobywcom niższych nagród oraz prowizje dla sprzedawców" – poinformowali przedstawiciele loterii w Michigan. Jak dodali w roku podatkowym 2019 loteria przekazała ponad 1 miliard dolarów szkołom publicznym w tym stanie. Od swego powstania w 1972 roku Mega Millions wyasygnowała ponad 23 miliardy dolarów na wsparcie edukacji publicznej w Michigan.

W środę w hrabstwie Allegany w stanie Maryland sprzedano zwycięski los na loterii Powerball wartości 731,1 miliona dolarów. Była to czwarta co do wielkości wygrana w historii Powerball i szósta w amerykańskich loteriach.

Autor:dg/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości