TVN24 | Świat

Przy jego szpitalnym łóżku Biden składał pierwszą senacką przysięgę. Nie zabrakło go u boku ojca na inauguracji

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP, People, tvn24.pl

W momencie składania przysięgi prezydenckiej i przy przekraczaniu progu Białego Domu. W dniu inauguracji na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi przez cały czas towarzyszyli bliscy. Nie tylko żona Jill, ale także dwoje dzieci i pięcioro wnuków.

Oprócz pierwszej damy na uroczystościach pojawiło się dwoje dzieci Bidena - 39-letnia Ashley Blazer (córka z drugiego małżeństwa) i 50-letni Hunter Biden (syn z pierwszego małżeństwa). To przy szpitalnych łóżkach najmłodszego syna oraz jego starszego brata Beau kilka dekad wcześniej Biden składał pierwszą senacką przysięgę w życiu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Na środowej uroczystości nie zabrakło także wnuków nowego prezydenta USA. W Waszyngtonie u boku Bidena obecnych było pięcioro z nich: 26-letnia Naomi, 20-letnia Finnegan i 18-letnia Maisy (dzieci Huntera), a także 16-letnia Natalie i 14-letni Robert (dzieci zmarłego w 2015 roku Beau Bidena). Zabrakło tylko najmłodszego wnuczka, synka Huntera imieniem Beau.

Bliscy towarzyszyli Bidenowi na scenie podczas ceremonii, która tradycyjnie odbyła się przed Kapitolem w Waszyngtonie, razem z nim przekroczyli także próg Białego Domu.

Biden zawsze deklarował swoje silne przywiązanie do rodziny. We wtorek, żegnając swój rodzinny stan Delaware przed wyjazdem do Waszyngtonu, ze łzami w oczach wspominał swojego syna Beau, który w 2015 roku przegrał walkę z rakiem mózgu. - Żałuję tylko jednego, że nie ma go tutaj. To jego powinniśmy przedstawić jako prezydenta - mówił Biden, który o swoim synu mawiał, że jest jego "lepszą wersją".

Rodzina naznaczona tragediami

Joe Biden jest ojcem czworga dzieci, z których dwoje już nie żyje. Matką trojga z nich była jego pierwsza żona Neilia Hunter, która w 1972 roku zginęła w wypadku samochodowym. Razem z nią zginęła pierwsza córka Bidena, zaledwie roczna Naomi Christina.

Joseph "Beau" R. Biden III, syn z pierwszego małżeństwa, który urodził się w 1969 roku, zmarł w 2015 roku w wieku 46 lat po walce z rakiem mózgu. W wypadku samochodowym w 1972 roku, w którym zginęły jego matka i siostra, Beau doznał wielu złamań. Potem ukończył Archmere Academy, Uniwersytet Pensylwanii oraz Syracuse University College of Law. W latach 1995-2004 pracował w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w Filadelfii. W 2006 roku został prokuratorem generalnym stanu Delaware.

Drugi syn Joe Bidena, Robert Hunter, urodził się w 1970 roku. W wypadku samochodowym, w którym zginęły jego matka i siostra, doznał obrażeń czaszki. Podobnie jak ojciec i brat, Hunter uczęszczał do Archmere Academy. Później ukończył studia na Uniwersytecie Georgetown. W 1996 roku ukończył Yale Law School. Podczas kampanii wyborczej Hunter był dla Donalda Trumpa głównym celem ataków przeciwko jego rywalowi. Trump oskarżał go o korupcję i nieczyste interesy m.in. w Chinach i Rosji, a także wypominał uzależnienie od narkotyków.

Barack Obama składa kondolencje Joe Bidenowi na pogrzebie jego najstarszego synaobamawhitehouse.archives.gov

Joe Biden ma jedno dziecko z obecną żoną Jill Biden. Ashley Blazer Biden przyszła na świat w 1981 roku. Jak podają media, już jako dziecko miała wpływ na działania swojego ojca. W rozmowie z "Delaware Today" powiedziała, że pewnego razu zwróciła się do Bidena z przygotowanymi badaniami i plakatami na temat konieczności ratowania delfinów, co skłoniło go do współpracy z kongresmenką Barbarą Boxer w sprawie ustawy o ochronie delfinów z 1990 roku. Ashley ukończyła antropologię kulturową na Tulane University. Jest pracowniczką społeczną, aktywistką i projektantką mody. Stworzyła etyczną markę odzieżową Livelihood.

Senator Joe Biden z rodziną podczas wiecu, na którym ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich, 1987 rokCynthia Johnson/The LIFE Images Collection/Getty Images

Rodziny Bidena nie zabrakło przy nim także podczas kończącego historyczny dzień dla Ameryki i samego Bidena pokazu fajerwerków..

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP, People, tvn24.pl