Biden ogłosił nominację dla gen. C.Q. Browna na przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabu

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Biden ogłosił nominację dla gen. C.Q. Browna na przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabu
Biden ogłosił nominację dla gen. C.Q. Browna na przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabu
ENEX
ENEXBiden ogłosił nominację dla gen. C.Q. Browna na przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabu

Generał C.Q. Brown został nominowany na przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabu (JCS). Urodzony w Teksasie 61-latek to były pilot myśliwców z 38-letnim stażem w wojsku.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, że nominuje obecnego szefa sztabu Sił Powietrznych, generała C.Q. Browna, na przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabu (JCS).

- Generał Brown zbudował sobie reputację w całym wojsku jako niewzruszony i wysoce skuteczny przywódca, ktoś, kto tworzy środowisko pracy zespołowej i potrafi doskonale wykonać plany - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia przed Białym Domem.

- On nie gra, by zdobyć drugie miejsce, on gra, by wygrać, i będzie ogromnym wsparciem dla mnie jako zwierzchnika sił zbrojnych – podkreślił amerykański przywódca.

Joe Biden ogłosił nominację dla gen. C.Q. Browna na "pierwszego żołnierza Ameryki"JIM LO SCALZO/PAP/EPA

  Jak zaznaczył, Brown ma doświadczenie w dowodzeniu wojskami na Bliskim Wschodzie, Europie i w regionie Pacyfiku oraz prawie 40-letni dorobek, w tym jako pilot F-16. Swoje umiejętności pokazał, kiedy musiał w 1991 r. awaryjnie wylądować na mokradłach Florydy.

C.Q. Brown zastąpi gen. Marka Milleya

Charles Quinton Brown jest szefem sztabu amerykańskich sił powietrznych od 2020 roku - i pierwszym na tym stanowisku czarnoskórym żołnierzem. Ma zastąpić gen. Marka Milleya, którego kadencja kończy się w październiku. Milley w czwartek wypowiadał się w samych superlatywach o swoim potencjalnym następcy, który aby objąć stanowisko, wciąż potrzebuje zgody Senatu. W 2020 r. Senat zatwierdził go na obecnym stanowisku bez żadnego głosu sprzeciwu.

Urodzony w Teksasie 61-latek to były pilot myśliwców z 38-letnim stażem w wojsku. Przed objęciem swojego obecnego stanowiska był m.in. dowódcą sił powietrznych USA na Pacyfiku, co - jak sugerował Biden - będzie przydatne w kontekście rywalizacji z Chinami.

Według portalu Politico w przeciwieństwie do gen. Milleya, który wielokrotnie budził kontrowersje swoimi wypowiedziami, Brown "więcej słucha, niż mówi". Mimo to w ubiegłym roku wywołał poruszenie, kiedy jako pierwszy przedstawiciel USA zasugerował, że Ukraina otrzyma zachodnie myśliwce.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów jest głównym - obok szefa Pentagonu - doradcą prezydenta w sprawach wojskowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości