USA i Polska próbują "wyjść przed szereg"

 
Rogozin słynie z ostrych antyzachodnich wypowiedziA.Savin-Wikipedia

Stały przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin oświadczył w piątek, że Polska i Stany Zjednoczone próbują poprzez porozumienie o rozmieszczeniu w Polsce tarczy antyrakietowej "wyjść przed geopolityczny szereg". Wczoraj weszła w życie polsko-amerykańska umowa z 2008 roku o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

- Utworzenie bazy rakietowej w Polsce to część trzeciej i czwartej fazy rozmieszczania w Europie systemu tarczy antyrakietowej, którego celem jest przechwytywanie balistycznych rakiet międzykontynentalnych - oznajmił Rogozin.

Tymi porozumieniami Stany Zjednoczone i niektóre kraje wschodnioeuropejskie po prostu stawiają pozostałych europejskich członków NATO przed faktem dokonanym. Dochodzi do tego w warunkach, gdy praktycznie pozostaje niewykorzystane dyplomatyczne instrumentarium wywierania wpływu na państwa, które podejrzewa się o dążenie o złamanie reżimu nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Dmitrij Rogozin

- Tymi porozumieniami Stany Zjednoczone i niektóre kraje wschodnioeuropejskie po prostu stawiają pozostałych europejskich członków NATO przed faktem dokonanym. Dochodzi do tego w warunkach, gdy praktycznie pozostaje niewykorzystane dyplomatyczne instrumentarium wywierania wpływu na państwa, które podejrzewa się o dążenie o złamanie reżimu nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia - oświadczył Rogozin.

Wyjście "przed geopolityczny szereg"?

- Tym sposobem mamy do czynienia ze staraniami o przyspieszenie przeforsowania projektu tarczy antyrakietowej, z próbą wyjścia przed szereg. Przed wielki geopolityczny szereg - zakończył przedstawiciel Rosji przy NATO.

W czwartek weszła w życie polsko-amerykańska umowa z 2008 roku o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Instalacje mają zostać umieszczone w bazie w Redzikowie do 2018 roku.

System ma wykorzystywać nie rakiety dalekiego zasięgu, lecz średniego zasięgu SM-3, od lat wykorzystywane w wersji morskiej i stosowane m.in. do ochrony wojsk amerykańskich w Europie. W Polsce ma też zostać ulokowany radar naprowadzający.

Rumunia też

Departament Stanu USA zwrócił uwagę, że będzie to trzeci etap budowy amerykańskiej tarczy w Europie. W pierwszym, przypadającym w tym roku, USA rozmieszczają rakiety SM-3 (typu Block IA) na okrętach wojennych na Morzu Śródziemnym. W ramach tego etapu planuje się też zbudowanie radaru wczesnego ostrzegania w Turcji.

W drugiej fazie, około 2015 roku, baza antyrakiet SM-3 (typu Block IB) powstanie w Rumunii. We wtorek rządy USA i Rumunii podpisały w Waszyngtonie umowę w tej sprawie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: A.Savin-Wikipedia