Życzą szybkiego powrotu do zdrowia. Świat reaguje na chorobę Donalda Trumpa i pierwszej damy USA

Źródło:
PAP, Reuters, RIA Nowosti

Przywódcy państw i organizacji międzynarodowych składają prezydentowi Donaldowi Trumpowi i pierwszej damie USA życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Trump poinformował kilka godzin wcześniej, że czwartkowe testy wykryły u niego i jego małżonki, Melanii, koronawirusa. 

Prezydent i jego małżonka czują się dobrze i planują pozostać w Białym Domu w trakcie powrotu do zdrowia - przekazał osobisty lekarz prezydenta Sean Conley. Dodał, że spodziewa się, że swoje obowiązki amerykański przywódca będzie wykonywał "bez zakłóceń". W medycznych komunikatach Białego Domu nie ma żadnych informacji o ewentualnych objawach choroby u pary prezydenckiej.

"Wszyscy kontynuujemy walkę z koronawirusem. Codziennie. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, życząc Donaldowi Trumpowi i Melanii Trump szybkiego powrotu do zdrowia.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, krytykowanej wcześniej przez prezydenta USA z powodu walki z pandemią COVID-19, przesłał Trumpowi i pierwszej damie "najlepsze życzenia pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia".

"Moje najlepsze pozdrowienia dla prezydenta Donalda Trumpa i pierwszej damy Melanii Trump. Mam nadzieję, że oboje szybko wrócą do zdrowia" - napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na Twitterze.

"Moje najlepsze życzenia dla prezydenta Trumpa i pierwszej damy" - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Szef brytyjskiego rządu był pierwszym światowym liderem, który trafił do szpitala po zakażeniu SARS-CoV-2. "Mam nadzieję, że oboje szybko wyleczą się z koronawirusa" - dodał Johnson.

Podobne słowa napłynęły też z Rosji. Przekazał je Donaldowi Trumpowi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który wcześniej sam zwalczył tę chorobę. - Oczywiście, życzymy Trumpowi szybkiego i łatwego powrotu do zdrowia - oznajmił Pieskow, zapowiadając, że prezydent Rosji Władimir Putin planuje zaszczepić się na COVID-19. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia zakażonej koronawirusem amerykańskiej parze prezydenckiej złożył też prezydent RP.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel również złożyła życzenie, około południa.

Modlitwa wiceprezydenta

Wiceprezydent USA Mike Pence zapewnił o swojej modlitwie za Donalda Trumpa i jego małżonkę Melanię. "Karen (żona Pence'a) i ja przesyłamy miłość i modlitwy do naszych bliskich przyjaciół - prezydenta Donalda Trumpa oraz pierwszej damy Melanii Trump. Dołączamy do milionów w USA, którzy modlą się za ich pełne i szybkie dojście do zdrowia" - napisał na Twitterze amerykański wiceprezydent.

Zgodnie z 25. poprawką do konstytucji USA w przypadku znacznego pogorszenia się stanu zdrowia prezydenta może on tymczasowo przekazać obowiązki swojemu zastępcy.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters, RIA Nowosti