USA do Polski: zapłaćcie za zagrabione mienie


Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła w środę projekt rezolucji wzywającej Polskę do uchwalenia ustawy zapewniającej zwrot lub rekompensatę właścicielom mienia prywatnego zagrabionego podczas wojny i w okresie PRL.

Chodzi tutaj dokładnie o mienie będące własnością żydowskich ofiar Holocaustu i ich rodzin oraz polskich właścicieli majątków prywatnych.

Izba Reprezentantów w swoim projekcie wniesionym 11 czerwca przez grupę kongresmanów wypomina Polsce, że jako jedyna z państw dawnego bloku sowieckiego nie uchwaliła dotychczas takiej ustawy.

"Wzywa się rząd Polski do natychmiastowego uchwalenia sprawiedliwej i wyczerpującej ustawy, tak aby osoby lub ich spadkobiercy, których majątki prywatne zostały zabrane i skonfiskowane przez nazistów w czasie II wojny światowej lub odebrane po wojnie przez komunistyczny rząd polski, mogły albo otrzymać zwrot tych majątków, albo - jeżeli zwrot nie jest możliwy - otrzymać za nie sprawiedliwą rekompensatę finansową" - głosi projekt rezolucji.

Swój projekt przygotowali także senatorowie. Jest on znacznie surowszy, gdyż mowa w nim nie tylko o rekompensatach za nieruchomości, ale też za utracone dzieła sztuki oraz papiery wartościowe, co poszerza potencjalne grono osób do polskich pieniędzy.

Ważny jest dialog

Rezolucja Izby Reprezentantów wzywa także prezydenta USA i sekretarza stanu, aby nadal prowadzili otwarty dialog z rządem Polski, popierając przyjęcie ustawy nakładającej wymóg "sprawiedliwej, wyczerpującej i niedyskryminacyjnej restytucji lub rekompensaty za mienie" zagrabione w czasach nazistowskich i komunistycznych.

Kongresmeni chcieliby by sekretarz stanu co sześć miesięcy składał raport o "postępach we wprowadzaniu w życie wspomnianej rezolucji".

Polski rząd odpowiada

W poniedziałek premier Donald Tusk zapowiedział, że projekt ustawy o zadośćuczynieniu za mienie utracone po wojnie trafi we wrześniu pod obrady rządu. - Kończymy prace nad ustawą o zadośćuczynieniu dla wszystkich polskich obywateli - zapewnił szef rządu.

Kongres apeluje do Litwy

Projekt rezolucji Izby Reprezentantów apeluje również do Litwy, aby uchwaliła ustawę o zwrot majątków komunalnych. Litwa jest z kolei jedynym krajem Europy Środkowej i Wschodniej nie mającym ustawy regulującej sprawę komunalnej własności.

Cześć Irenie Sendlerowej

Podczas tego samego posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych uczciła pamięć zmarłej 12 maja Ireny Sendlerowej, która uratowała tysiące żydowskich dzieci w okresie Holocaustu.

Źródło: TVN, PAP