W USA przechwycono ogromne ilości fentanylu, zdolne uśmiercić wszystkich Amerykanów

Źródło:
PAP ABC News
Fentanyl jest przemycany do USA głównie z Meksyku
Fentanyl jest przemycany do USA głównie z Meksyku Archiwum Reutera
wideo 2/3
Fentanyl jest przemycany do USA głównie z Meksyku Archiwum Reutera

Amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami przechwyciła w 2022 roku ogromne ilości fentanylu, ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku - wynika z najnowszego raportu DEA. Jak podkreślono, to ilość, która mogłaby uśmiercić wszystkich Amerykanów.

Amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) w mijającym roku przechwyciła 379 milionów dawek fentanylu, zwierających dwa miligramy tej substancji, która nawet w tak małej ilości jest dla człowieka śmiertelna. Fentanyl jest substancją wyjątkowo silnie uzależniającą, nawet 50 razy bardziej niż heroina.

DEA twierdzi, że w 2022 roku przechwyciła w sumie 4,5 tysiąca kilogramów tej substancji, ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 roku.

DEA w 2022 roku przechwyciła w sumie 4,5 tysiąca kilogramów fentanyluDrug Enforcemenet Administration

Zabójczy opioid

Stojąca na czele DEA Anne Milgram oceniła, że to "wystarczająca ilość, by uśmiercić wszystkich Amerykanów". Podkreśliła, że liczba skonfiskowanych dawek fentanylu to dowód na "niezachwiane zaangażowanie DEA w ochronę Amerykanów i ratowanie życia poprzez wytrwałe ściganie osób odpowiedzialnych za handel tą substancją w Stanach Zjednoczonych".

Fentanyl wykorzystywany jest w medycynie, głównie w anestezjologii, jako silny środek przeciwbólowy i jest dostępny wyłącznie na receptę. Należy do grupy opioidów, jest silniejszy niż morfina. Tak silne działanie jest zasługą tego, że znacznie łatwiej rozpuszcza się w tłuszczach i szybciej przenika do mózgu.

Fentanyl sprzedawany nielegalnie zwykle dostępny jest w tabletkach, przypominających te, które dostępne są w aptekach na receptę. Środek ten jest przemycany do USA głównie z Meksyku, gdzie powstaje w tajnych manufakturach. W jego produkcji masowo wykorzystuje się substancje czynne sprowadzane z Chin.

Nielegalnie sprzedawany Fentanyl zwykle sprzedawany jest w tabletkachDrug Enforcemenet Administration

W USA w 2022 roku na skutek przedawkowania narkotyków zmarło ponad 100 tysięcy Amerykanów. Aż dwie trzecie tych tragedii związanych jest z przedawkowanie fentanylu. Oprócz tej substancji Agencja do Walki z Narkotykami w minionym roku przechwyciła 59 tysięcy kilogramów metamfetaminy, około dwóch tysięcy kilogramów heroiny oraz około 200 tysięcy kilogramów kokainy.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP ABC News

Źródło zdjęcia głównego: DEA