Po ataku w kościele episkopalnym w Charleston w Karolinie Południowej rodziny ofiar oraz osoby ocalałe otrzymają łącznie 88 milionów dolarów zadośćuczynienia. Nastąpi to w wyniku porozumienia z amerykańskim departamentem sprawiedliwości - podało amerykańskie radio publiczne NPR. W ataku w Charleston, do którego doszło w czerwcu 2015 roku, zginęło dziewięć osób.
W kościele episkopalnym metodystów (Emanuel African Methodist Escopal Church) w wyniku ataku przeprowadzonego przez Dylanna Roofa zginęło dziewięć osób w tym pastor. Ci, którzy przeżyli i rodziny zabitych oskarżyły w 2016 roku agencje federalne, że nie zapobiegły nabyciu broni przez skazanego wcześniej za przestępstwa napastnika. "Zaniedbania FBI pozwoliły Roofowi na zakup broni, której użył w ataku. W tym czasie prawo federalne zabraniało Roofowi posiadania broni palnej" - głosi pozew.
Jak podało amerykańskie radio publiczne NPR, w wyniku porozumienia z departamentem sprawiedliwości rodziny ofiar otrzymają łącznie 88 milionów dolarów. "Dla rodzin osób zabitych w ataku przekazane kwoty wahają się od 6 mln do 7,5 mln dolarów na jedno roszczenie. W przypadku tych, którzy przeżyli, ugoda przewiduje 5 mln dolarów na jedno roszczenie" - poinformował resort.
Miliony dla rodzin ofiar ataku w Charleston
Według cytowanego przez NPR Andy'ego Savage'a, adwokata niektórych z ocalonych, jego klienci są zadowoleni z rozwiązania sprawy sądowej. - Fundusze udostępnione tym rodzinom pomogą zaspokoić ich potrzeby materialne. (…) Utrata ich bliskich i ciągłe udręki psychiczne spowodowane przez żywe wspomnienia rasistowskiej rzezi rodzin i przyjaciół, nie mogą być jednak złagodzone przez same pieniądze - stwierdził prawnik.
Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych Merrick Garland podkreślił, że masowa strzelanina "była przerażającą zbrodnią nienawiści, która wywołała niezmierne cierpienie rodzin zmarłych ofiar i tych, którzy przeżyli."
- Od czasu strzelaniny departament sprawiedliwości starał się zadośćuczynić sprawiedliwości społeczności, najpierw poprzez oskarżenie o zbrodnię z nienawiści, a dziś poprzez rozstrzygnięcie roszczeń cywilnych - dodał cytowany przez NPR Garland.
Źródło: PAP