TVN24 | Świat

"Chcemy zobaczyć nie tylko to, co mówi Korea Północna, ale także to, co faktycznie robi"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek w Londynie, że Korea Północna musi zdecydować, czy chce zaangażować się dyplomatycznie, aby sprawdzić, czy istnieją sposoby na denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Rozmowy mające na celu przekonanie Pjongjangu do rezygnacji z programu broni jądrowej zostały wstrzymane, ponieważ mimo serii szczytów między poprzednikiem prezydenta Joe Bidena, Donaldem Trumpem, a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem nie udało się osiągnąć porozumienia - stwierdził sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- Dlatego będziemy próbowali zobaczyć nie tylko to, co mówi Korea Północna, ale także to, co faktycznie robi - powiedział Blinken. - Myślę, że to do Korei Północnej należy decyzja, czy na tej podstawie chce się zaangażować się czy nie – dodał. Komentarze Blinkena pojawiły się dzień po tym, jak Korea Północna zaatakowała Stany Zjednoczone w serii oświadczeń, w których ostatnie komentarze z Waszyngtonu nazwała dowodem wrogiej polityki, która wymagała odpowiedniej reakcji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Chiny apelują o wstrzymanie się od "konfrontacyjnych działań"

Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję, iż amerykański przegląd polityki Korei Północnej będzie kładł większy nacisk na dialog, a nie na nacisk. Chiny są sąsiadem i sojusznikiem Pjongjangu.

- Opierając się na tym, co widzieliśmy w ostatnich latach, uważamy, że wysiłki dyplomatyczne są właściwym kierunkiem - powiedział Zhang dziennikarzom w Nowym Jorku. - Mamy też nadzieję, że obie strony powstrzymają się od podejmowania prowokacyjnych i konfrontacyjnych działań i podejmą więcej wysiłków poprzez wznowienie dialogu - dodał.

USA chcą denuklearyzacji Korei Północnej

Biały Dom przekazał w piątek, że zakończył wielomiesięczny przegląd polityki Korei Północnej, w którym celem pozostaje całkowita denuklearyzacja Korei Północnej.

Polityka Joe Bidena próbuje znaleźć kompromis między wysiłkami Trumpa i byłego prezydenta Baracka Obamy, który odmówił poważnego zaangażowania dyplomatycznego, nie widząc żadnych kroków ze strony Pjongjangu w celu zmniejszenia napięć - pisze Reuters.

Korea Północna proponuje, aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy znieśli sankcje gospodarcze nałożone na jej programy zbrojeniowe i do tej pory nie reagowała na dyplomatyczne sygnały ze strony administracji Joe Bidena.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP