Na zakończenie wizyty w USA prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek wieczorem z Polonią. Podkreślił, że Polacy w kraju i za granicą tworzą jedną wspólnotę. Wręczył odznaczenia państwowe. Uroczystość odbyła się w konsulacie RP na nowojorskim Manhattanie.
Prezydent podkreślił, że amerykańska Polonia całe życie myślała o Polsce, a przedstawiciele starszego pokolenia walczyli o nią. - Dzięki nim w '89 roku udało się zrzucić okowy i zacząć naprawę Rzeczypospolitej. Mówię "zacząć", bo proces trwa i Rzeczpospolita cały czas wymaga naprawy. Państwo cały czas w tym procesie bierzecie udział - zwrócił się do zebranych. - Wszyscy razem, Polacy, stanowimy jedną wspólnotę. Czy w kraju, czy za oceanem, po prostu jesteśmy razem - powiedział prezydent. Zaznaczył, że w celu integracji środowisk polonijnych powstało w Kancelarii Prezydenta biuro ds. kontaktów z Polakami za granicą. Zaapelował aby Polonia zwracała się do biura z inicjatywami i problemami.
"Chciałbym, żebyście mogli wrócić do Polski"
Duda wskazał dwa problemy, które powinny być rozwiązane, aby poprawić sytuację Polaków za granicą. - Polskie szkolnictwo wymaga wsparcia. Nauczyciele mają swoje oczekiwania co do statusu zawodowego poza granicami (…) Uczniowie uczą się w polskich szkołach za granicą, przyjeżdżają do Polski i są traktowani jak gdyby nie byli uczniami polskich szkół - zaznaczył. - To także doprowadzenie do takiej sytuacji, żeby wielu z was nie czuło się przez państwo polskie obieranych z pieniędzy. Mamy sytuację podwójnego opodatkowania. Mamy rzeczy, które powinny być za wszelką cenę zlikwidowane - podkreślił prezydent. - Chciałbym, żebyście mogli wrócić do Polski i chcieli wrócić - dodał.
Odznaczenia za zasługi
Prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Lecha Romana Sobieszka, działacza opozycji w okresie PRL. Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP otrzymali: ks. Ryszard Koper z parafii kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na nowojorskim Brooklynie oraz Hanna Kosińska-Hartowicz, dyrektor Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Mariusz Kołodziej, właściciel piekarni w New Jersey. Było to już drugie spotkanie Dudy z Polonią podczas pobytu w Nowym Jorku. W niedzielę prezydent odwiedził Greenpoint - drugie po Chicago największe skupisko Polaków w Stanach Zjednoczonych. Wziął udział we mszy w kościele pw. św. Stanisława Kostki i spotkał się z Polonią w jednym z okolicznych parków. Przekonywał wówczas, że jest szansa na zniesienie wiz turystycznych dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.
Duda: będę zabiegał o zniesienie wiz
We wtorek Duda nawiązał do tej wypowiedzi i do inicjatywy Amerykańsko-Polskiego Komitetu Doradczego (APAC). Ta polonijna organizacja chce skłonić Kongres USA do przyjęcia ustawy włączającej Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). - Rozmawiamy na ten temat na poziomie politycznym. Ale to wymaga i politycznego nacisku. (…)Wiza zawsze stanowi barierę. Mam nadzieję, ze uda się nam tę kwestię osiągnąć i będziemy mieli program bezwizowy. Będę o to zabiegał - zapewnił we wtorek Duda. Prezydent poinformował, że za rok będzie chciał odwiedzić Polonię w Chicago.
Autor: dln//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Jacek Turczyk