Mówił, że masakry w Sandy Hook nie było, a bliskich ofiar zagrali aktorzy. Musi zapłacić 45 milionów dolarów

Autor:
asty,
pp
//now
Źródło:
PAP, Reuters

Alex Jones w czwartek dowiedział się, że będzie musiał zapłacić 4,1 miliona dolarów odszkodowania rodzicom dziecka, które zginęło podczas strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook z 2012 roku. W piątek ława przysięgłych zdecydowała, że mężczyzna - który rozpowszechniał nieprawdziwą teorię, jakoby strzelanina była mistyfikacją, a rodzice dzieci aktorami - będzie musiał zapłacić rodzicom 6-latka w sumie 45,2 miliona dolarów.

Jednogłośną decyzją ławy przysięgłych w sądzie w Austin w Teksasie prezenter radiowy Alex Jones będzie musiał zapłacić rodzicom 6-latka zamordowanego podczas masakry w szkole Sandy Hook w Newtown łącznie 45 milionów dolarów w dodatku do 4 milionów, które zarządzono dzień wcześniej w ramach rekompensaty za poniesione przez rodziców koszty. To zwieńczenie złożonego w 2018 roku pozwu.

Do masakry w szkole podstawowej w Newtown doszło w 2012 roku, kiedy 20-letni sprawca zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat.

Alex Jones, prominentna postać w kręgach amerykańskiej prawicy i zwolennik byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, nazwał masakrę hochsztaplerką amerykańskiego rządu, zainscenizowaną przy użyciu aktorów, by miała posłużyć jako pretekst do odebrania Amerykanom broni.

Kilkudniowy proces w sprawie wysokości kary przyciągnął duży uwagę mediów i miał dramatyczny przebieg. Podczas procesu sędzia Maya Guerra Gamble kilkakrotnie musiała zwracać uwagę Jonesowi, by nie kłamał, między innymi mówiąc przysięgłym, że jest bankrutem, podczas gdy jego firma warta jest 130-270 milionów dolarów.

Radiowiec Alex JonesDrew Angerer/Getty Images

Okazało się też, że kłamał w zeznaniach złożonych pod przysięgą, kiedy jego prawnik przez pomyłkę wysłał zawartość telefonu Jonesa prawnikom rodziców. SMS-ami i e-mailami prawicowego publicysty zainteresowały się też organy ścigania, badające wydarzenia wokół szturmu na Kapitol 6 stycznia.

Rodzice zamordowanego w Newtown 6-latka Jessego Lewisa, Neil Heslin i Scarlett Lewis, zeznali, że w wyniku kłamstw rozpowszechnianych przez Jonesa byli nieustannie stalkowani i nękani przez zwolenników teorii lansowanych przez radiowca, grożono im śmiercią, przez co musieli się ukrywać, a podczas procesu poruszać się w towarzystwie ochroniarzy.

Po wyroku Lewis powiedziała dziennikarzom, że proces pokazuje, że "możemy wybrać miłość". - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem - dodała. Rodzice domagali się 145,9 miliona dolarów odszkodowania karnego i 150 milionów dolarów odszkodowania wyrównawczego. Odszkodowania wyrównawcze są przyznawane w celu pokrycia cierpienia i strat powoda. Odszkodowania karne są przyznawane w celu ukarania działań pozwanego.

Adwokat Jonesa, Federico Andino Reynal, poprosił przysięgłych o zasądzenie w ramach werdyktu odszkodowania w wysokości 270 tysięcy dolarów odszkodowania za straty moralne w oparciu o liczbę godzin, które poświęcono na relację z Sandy Hook. Jones próbował zdystansować się od teorii spiskowych podczas swoich zeznań, przepraszając rodziców i przyznając, że Sandy Hook było "w 100 procentach prawdziwe".

Kolejne procesy przeciwko Jonesowi

Ogłoszenie bankructwa przez firmę Jonesa wstrzymało podobny proces o zniesławienie wytoczony przez rodziców Sandy Hook w Connecticut, gdzie, podobnie jak w Teksasie, został już uznany za odpowiedzialnego. Ogłoszenie upadłości wstrzyma również inny pozew o zniesławienie przez Sandy Hook rodzice w Teksasie - przekazał Reynal agencji Reutera.

Powodowie oskarżyli Jonesa o podchodzenie do procesu w złej wierze, powołując się na audycje, w których mówił, że postępowanie jest ustawione przeciwko niemu i że ława przysięgłych jest pełna ludzi, którzy "nie wiedzą, na jakiej planecie się znajdują".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp //now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Drew Angerer/Getty Images

Pozostałe wiadomości