Unia Europejska nie uznaje rosyjskiej nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola. Będziemy kontynuować i wspierać wysiłki dyplomatyczne w celu odbudowy suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - zapowiedział wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell po posiedzeniu Rady Stowarzyszenia Unia Europejska-Ukraina. - Te informacje przekazałem także ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi - dodał Borrell.
W czwartek odbyło się posiedzenie Rady Stowarzyszenia Unia Europejska-Ukraina, w którym uczestniczyli między innymi wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Borrell: bez wypełnienia porozumień mińskich nie będzie normalizacji stosunków Unii z Rosją
Następnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Borrell zapewnił premiera Ukrainy o unijnym wsparciu i zaangażowaniu na rzecz niepodległości i integralności terytorialnej jego kraju.
- Te informacje przekazałem także ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi podczas mojej wizyty w Moskwie, w tym wskazałem na potrzebę wypełnienia porozumień mińskich - powiedział szef unijnej dyplomacji.
- Unia Europejska nie uznaje rosyjskiej nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola. Będziemy kontynuować i wspierać wysiłki dyplomatyczne w celu odbudowy suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział. Zapewnił, że sankcje nałożone na Rosję pozostają w mocy, a ich zniesienie uzależnione jest od wypełnienia porozumień mińskich przez Rosję.
Borrell: na Ukrainie muszą być kontynuowane reformy
Odnosząc się do sytuacji wewnętrznej na Ukrainie, Borrell wskazał na konieczność kontynuowania reform. - Gdybym miał wymienić jedną najważniejszą reformę, która musi być przeprowadzona, to byłaby to reforma władzy sądowniczej. To matka wszystkich reform. Nie można udawać praworządności, przestrzegania praw człowieka, bez niezależnego i skutecznego systemu sądów. To rdzeń demokratycznego państwa. (...) Nawet gdyby Unia Europejska nie istniała, to powinien to być ważny cel - przekonywał Hiszpan.
Premier Ukrainy: integracja europejska jest podstawą polityki wewnętrznej naszego kraju
Szef ukraińskiego rządu podziękował Unii i państwom członkowskim za nieustające wsparcie, nieuznawanie aneksji Krymu oraz twarde stanowisko w kwestii sankcji i wyraził nadzieję na ich rozszerzenie. - Integracja europejska jest podstawą polityki wewnętrznej naszego kraju i niezmiennym wyborem ukraińskiego narodu. Solidarność jest kluczem do naszego wspólnego sukcesu - oświadczył Szmyhal.
Finansowe wsparcie
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi, zabierając głos na konferencji, jako przykłady solidarności Wspólnoty z Ukrainą wymienił między innymi 1,2 miliarda euro wsparcia makroekonomicznego w czasie pandemii.
- Przekazaliśmy z tego już 600 milionów euro. Drugą transzę powinniśmy przekazać jeszcze w tym roku - poinformował. - Będziemy też pogłębiać współpracę sektorową, zwłaszcza w dziedzinie komunikacji cyfrowej i telekomunikacji. (...) Wciąż wspieramy reformę (ukraińskiej) administracji publicznej. Wczoraj (w środę) podpisaliśmy list intencyjny w sprawie współpracy z Kolegium Europejskim w Natolinie (Warszawa), żeby szkolić ukraińskich urzędników - dodał.
Źródło: PAP