Bruksela przedłuża embargo na broń dla Białorusi. Mińsk "rozczarowany"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw//kwoj
Źródło:
PAP
Przygotowania do manewrów Zapad 2017 na BiałorusiENEX
wideo 2/6
ENEXPrzygotowania do manewrów Zapad 2017 na Białorusi

Unia Europejska przedłuża o rok embargo na dostawy broni do Białorusi - zdecydowały w poniedziałek państwa członkowskie Wspólnoty. "Te ograniczenia to bezpodstawne anachronizmy i wyraz inercji politycznej w podejściu UE do dialogu z Białorusią"– oceniło w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Mińsku.

Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o rok – do 28 lutego 2021 roku - sankcje wobec Białorusi. Chodzi o embargo na broń, a także sankcje wobec czterech obywateli tego kraju.

Embargo obejmuje handel bronią oraz sprzętem, "który mógłby zostać wykorzystany do wewnętrznych represji", a także zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania wobec czterech Białorusinów. Sankcje wobec tych osób związane są z nierozwiązanymi sprawami zaginięcia dwóch polityków opozycji, a także jednego biznesmena i jednego dziennikarza w latach 1999-2000.

Na liście sankcyjnej znajdują się były minister spraw wewnętrznych Białorusi Uładzimir Naumau, były szef administracji prezydenta Wiktar Szejman, były szef oddziałów specjalnych MSW Dźmitry Pauliczenka oraz były minister sportu i turystyki Jury Siwakou. Są oni podejrzewani o związek z zaginięciem w latach 1999-2000 opozycyjnych polityków Wiktara Hanczara i Juryja Zacharanki, a także dziennikarza Dźmitryja Zawadzkiego i biznesmena Anatola Krasouskiego.

We wrześniu odbywały się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2017
mil.ru

"Wyraz inercji politycznej w podejściu do dialogu z Białorusią"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi wyraziło "rozczarowanie" w związku z decyzją Brukseli. "Te ograniczenia to bezpodstawne anachronizmy i wyraz inercji politycznej w podejściu UE do dialogu z Białorusią"– oceniło w oświadczeniu. "Jest oczywiste, że w ostatnich latach w relacjach białorusko-unijnych osiągnięto znacznie więcej niż wcześniej przez 10 lat sankcji" – przekazało.

MSZ jest przekonane, że "w samej UE jest świadomość, iż rytualne przedłużenie ograniczeń wobec Białorusi nie prowadzi do żadnych pozytywnych rezultatów".

"Ponownie apelujemy do UE o zrezygnowanie z sankcyjnych utartych schematów, które tylko przeszkadzają normalnemu dialogowi i współpracy" – zaapelowało MSZ. "Niezmiennie dążymy do budowania pełnowartościowych, dobrosąsiedzkich i partnerskich relacji z UE, w tym także w kwestiach wrażliwych" – podkreśliło, wzywając do dalszego rozszerzenia dialogu politycznego o "niedyskryminacyjnym" charakterze.

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017
mil.ru

Sankcje na Mińsk

Sankcje skierowane przeciwko Białorusi zostały wprowadzone w 2004 roku w odpowiedzi na zniknięcie czterech osób. Z czasem Unia zdecydowała o zastosowaniu kolejnych restrykcji wobec osób zaangażowanych w łamanie międzynarodowych standardów wyborczych oraz praw człowieka, a także w prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej. W 2011 roku wprowadzono embargo na broń. W 2016 roku UE zniosła większość restrykcji, utrzymując embargo na broń i sankcje wobec konkretnych osób. Przedłużono także wyłączenie z embarga sprzętu biathlonowego. Jego sprzedaż na Białoruś będzie jednak możliwa pod warunkiem każdorazowego uzyskania zgody kompetentnego organu krajowego.

momo//rzw//kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru