Zełenski: musimy dalej zabiegać o światowe wsparcie dla naszego kraju

Źródło:
PAP

Kluczowym zadaniem ukraińskich władz jest dopilnowanie, aby światowe wsparcie dla Ukrainy w przyszłym roku nie tylko utrzymało się na tym samym poziomie, ale również wzrosło - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem w internecie. Bachmut pozostaje obecnie najgorętszym punktem na całej linii frontu - dodał. Zaapelował również do władz Gruzji o pomoc uwięzionemu byłemu prezydentowi tego kraju i liderowi opozycji Micheilowi Saakaszwilemu.

- Kluczowym zadaniem nas wszystkich w tej chwili, moim i każdego z naszych dyplomatów i urzędników, jest to, aby światowe poparcie dla Ukrainy w przyszłym roku nie tylko pozostało na tym samym poziomie, co w tym roku, ale także wzrosło. Dokładnie według tych wskaźników, które są niezbędne do wzmocnienia naszych działań obronnych - mówił powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo, opublikowanym w poniedziałek wieczorem w internecie.

- To jest artyleria, potrzebujemy więcej dział, pocisków, to są nowoczesne czołgi, których jeszcze na Ukrainę nie dostarczono, to systemy dalekiego zasięgu, nowoczesna i naprawdę skuteczna obrona przeciwlotnicza - wyliczał.

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Bachmut pozostaje obecnie najgorętszym punktem na całej linii frontu. - To ponad 1300 kilometrów aktywnych walk. Od maja okupanci próbują rozbić nasz Bachmut, ale czas płynie, a Bachmut rozbija nie tylko armię rosyjską, ale także rosyjskich najemników, którzy przybyli, by wesprzeć armię okupantów - podkreślił.

Zełenski apeluje w sprawie Saakaszwilego

Ukraiński prezydent zaapelował też do władz Gruzji o pomoc uwięzionemu byłemu prezydentowi tego kraju i liderowi opozycji Micheilowi Saakaszwilemu.

Media: próbowano otruć Micheila Saakaszwilego >>>

- Chyba każdy mógł zobaczyć, w jakim stanie jest teraz Micheil Saakaszwili, w jakim stanie zdrowia. Apeluję więc do mieszkańców Gruzji, do władz Gruzji: okażmy miłosierdzie, zwłaszcza w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. To, co dzieje się teraz z Micheilem, to zastraszanie. To nie pasuje do Gruzji. To musi zostać powstrzymane - wzywał Zełenski.

- Proszę o podjęcie decyzji, która może uratować mu życie. Przenieście Micheila Saakaszwilego do jednej z klinik Ukrainy, innego kraju europejskiego, Ameryki. Czas zrobić ten dobry krok - mówił Zełenski.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP