Wyniki sondażu: wojna w Ukrainie szybko się nie zakończy

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda
Zełenski: świętujemy 32 lata nieprzerwanej niepodległości, która trwa dalej
Zełenski: świętujemy 32 lata nieprzerwanej niepodległości, która trwa dalejTVN24
wideo 2/2
Zełenski: świętujemy 32 lata nieprzerwanej niepodległości, która trwa dalejTVN24

Ukraińcy nie liczą na to, że wojna w ich kraju szybko się zakończy - wynika z sondażu Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Ponad 40 procent badanych wyraża przekonanie, że inwazja zbrojna będzie trwała jeszcze ponad rok. Większość Ukraińców uważa, że ich kraj zwycięży dopiero wtedy, gdy powróci do granic z 1991 roku.

"Zwiększa się liczba respondentów nastawionych na długotrwałą wojnę z agresorem, co jest porównywalne z dominującymi wyobrażeniami o pożądanych cechach zwycięstwa" – podano we wtorkowej publikacji Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, który zaprezentował wyniki badań.

Jeszcze w grudniu 2022 roku przekonanie, że wojna będzie trwała ponad rok, wyrażało 26 procent respondentów. W czerwcu bieżącego roku, kiedy przeprowadzony został najnowszy sondaż Instytutu Socjologii NAN, wskaźnik ten wzrósł do 42 procent.

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że w grudniu zeszłego roku niemal co drugi Ukrainiec wierzył, że wojna potrwa od pół roku do roku.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Respondenci byli też pytani o to, czym będzie zwycięstwo. 83,5 procent badanych odpowiedziało, że Ukraina zwycięży w wojnie dopiero wtedy, gdy powróci do granic z 1991 roku (łącznie z Krymem - red.). Zaledwie 4 procent ankietowanych uważa, że zwycięstwem będzie odzyskanie okupowanych przez wojska rosyjskie terenów po wybuchu inwazji zbrojnej w lutym zeszłego roku.

Sondaż telefoniczny został przeprowadzony w czerwcu, na grupie 2004 dorosłych osób, zamieszkujących tereny kontrolowane przez władze Ukrainy. Badanie nie objęło terytoriów okupowanych przez Rosję, w tym Krymu.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty: