Wołodymyr Zełenski zaproszony do osobistego udziału w szczycie Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

Charles Michel zaprosił Wołodymyra Zełenskiego na przyszły szczyt Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek Barend Leyts, rzecznik szefa Rady Europejskiej. Najbliższy szczyt odbędzie się w czwartek. Gdyby prezydent Ukrainy udał się do Brukseli, byłaby to jego druga zagraniczna podróż od początku ubiegłorocznej rosyjskiej inwazji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaprosił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do osobistego udziału w przyszłym szczycie Rady Europejskiej - powiadomił Barend Leyts w mediach społecznościowych. "Ze względów bezpieczeństwa dalsze informacje nie zostaną podane" – dodał rzecznik szefa RE.

Możliwa druga zagraniczna podróż Zełenskiego od początku wojny

Wcześniej w poniedziałek "Financial Times" poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do przyjęcia Zełenskiego na czwartkowym szczycie. Według dziennika oczekuje się również, że prezydent Ukrainy wystąpi na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Byłaby to druga zagraniczna podróż Zełenskiego od początku rosyjskiej inwazji. W grudniu przebywał w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem oraz przemawiał na sesji Kongresu.

"FT" przypomina, że ukraiński prezydent gościł w zeszłym tygodniu w Kijowie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Michela. Zapytany wówczas o perspektywę wizyty w Brukseli, wyraził obawy związane z bezpieczeństwem takiej podróży.

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: