TVN24 | Świat

Zełenski: Nord Stream 2 jest dziś atutem. Rosjanie mają w rękach królewski poker

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy uważa, że Rosjanie w sprawie Nord Stream 2 realizują ten sam scenariusz, jaki realizowali przed aneksją Krymu. Jego zdaniem ze strony Moskwy możliwych jest też wiele opcji militarnych przeciwko Ukrainie.

- Aby zająć Krym i móc się targować, na wschodniej Ukrainie wybuchła wojna, dzięki której zapomniano o kwestii Krymu. Kiedy w czasie spotkania w formacie normandzkim ją podniosłem, wszystkie strony odparły, że temat Krymu nie będzie omawiany, że nie jest na porządku dziennym - mówił "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Wołodymyr Zełenski.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezydent Ukrainy stwierdził, że obecnie Rosjanie realizują ten sam scenariusz, co oznacza, że mają stałą dźwignię "do handlu". - Aby móc się targować o Donbas, wynegocjować amnestię dla separatystów, pozostawić Rosji kontrolę nad wynikami wyników wyborów lokalnych i tak dalej, trzeba podnieść stawkę. Nord Stream 2 jest dziś atutem. W rzeczywistości (Rosjanie) mają w rękach "królewski poker w kartach". Jeśli (Rosjanie) dokończą budowę Nord Stream 2, zagrozi to bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy i Europy. A Rosja na pewno odetnie nas od dostaw gazu - stwierdził.

Rosyjskie okręty opuszczają Morze Czarne po zakończeniu ćwiczeń mil.ru

Przypomniał, że przed aneksją Krymu wielu mieszkańców półwyspu miało rosyjskie paszporty. Są one także rozdawane mieszkańcom Donbasu, co ma być pretekstem dla" rzekomej obrony Rosjan".

Pytany, czy Rosja wycofała wojsko skoncentrowane w marcu w pobliżu granicy ukraińskiej, prezydent odpowiedział, że terytorium zaanektowanego Krymu opuściło ponad trzy tysiące żołnierzy z liczby 33-35 tysięcy przebywających na półwyspie wojskowych. - Inni żołnierze pozostają na miejscu, cały sprzęt jest tam także. Dlatego uważam, że eskalacja jest możliwa w dowolnym momencie do końca września, dokładnie do 12-16 września, kiedy odbędą się rosyjskie manewry Zapad-2021. Do tego czasu sytuacja może być bardzo niebezpieczna - ostrzegł.

Rosyjskie wojsko w pobliżu granicy z Ukrainą mil. ru

Wiele opcji militarnych

Zdaniem prezydenta ze strony Federacji Rosyjskiej możliwych jest wiele opcji militarnych, w szczególności operacje morskie. Jedną z nich jest utworzenie korytarza na Krym od strony kontynentalnej Ukrainy. Może także nastąpić eskalacja konfliktu ze strony okupowanego Donbasu, wielki skok, "blitzkrieg" do granic obwodów donieckiego i ługańskiego. - Rozważamy i przygotowujemy się do takich kroków - dodał Zełenski, podkreślając, że mogą być "niespodzianki" także z innego kierunku.

- Sytuacja na Białorusi jest teraz bardzo niebezpieczna. To są nasze północne granice. Rozumiemy, że Rosja i Białoruś nieustannie rozważają i negocjują ważne porozumienie geopolityczne i prawdopodobnie obronne. Po tym może nastąpić naprawdę poważny wpływ Rosji oraz poważna koordynacja i kontrola białoruskich sił zbrojnych. Wtedy możemy rozważyć ryzyko z drugiej strony.

Precyzując odpowiedź o utworzeniu korytarza na Krym, stwierdził, że (Rosji) nie da się ukryć tej sytuacji za "konfliktem obywatelskim". - To będzie otwarta wojna na pełną skalę - oznajmił Wołodymyr Zełenski.

Autor:tas\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Tagi:
Raporty: