Zełenski: lekarze są jak obrońcy Donbasu

Każdy ukraiński lekarz jest teraz cyborgiem, który stoi na straży zdrowia całego narodu - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział podniesienie pensji pracowników służby zdrowia. Na Ukrainie w piątek przed południem odnotowano 196 przypadków zakażenia koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Dziś każdy ukraiński lekarz jest cyborgiem, który stoi na straży zdrowia całego narodu. Zrobimy wszystko, by byli maksymalnie chronieni i wspierani" - oświadczył w czwartkowym przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

W ten sposób porównał pracowników służby zdrowia do żołnierzy broniących Donbasu w 2014 roku. W trakcie walk z wojskami rosyjskimi i wspieranymi przez nich separatystami zostali oni nazwani przez obywateli "cyborgami" i to wyrażenie na stale weszło do języka ukraińskiego.

Koronawirus. Raport tvn24.pl >>>

Prezydent przekazał, że przyjęto postanowienie o zwiększeniu wynagrodzeń pracowników medycznych. Mówił również o wprowadzeniu wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę przez osobę biorącą udział w walce z koronawirusem. Nie sprecyzował jednak, ile ma wynosić podwyżka.

196 potwierdzonych przypadków 

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tym samym liczba zdiagnozowanych infekcji wzrosła do 196 - poinformowało w czwartek wieczorem ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Resort przekazał, że ogółem w kraju pięć osób zakażonych koronawirusem zmarło, a jedną uznano za wyleczoną. Wcześniej w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w stolicy zakażonych jest 40 osób.

Zamknięta granica 

Zełenski mówił w przemówieniu, że granica kraju zostanie zamknięta w piątek. Ukraińcami, którzy nie zdążyli wrócić do ojczyzny, mają zaopiekować się dyplomaci. Prezydent przypomniał, że "jeszcze dwa tygodnie temu wezwał obywateli do pilnego powrotu na Ukrainę". - Ale teraz nie ma czasu na czekanie. Władze stoją przed trudnym wyborem między obywatelami, którzy nadal przebywają za granicą, a bezpieczeństwem czterdziestu milionów obywateli w kraju - uznał Zełenski.

Jak podała internetowa "Ukraińska Prawda", władze umożliwiły powrót ponad 80 tysiącom Ukraińców, którzy wrócili do domu samolotami, pociągami i autobusami. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Ukrainy ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu sytuacji nadzwyczajnej. Ograniczenia mają obowiązywać do 24 kwietnia.

Czytaj także: