Świat

Majątek Janukowycza przechodzi na rzecz ukraińskich władz

Świat

[object Object]
Prokuratura zarzuca byłemu prezydentowi naruszenie suwerenności Ukrainy. Na nagraniu archiwalne zdjęcia z Kijowa z lutego 2014 rokuReuters TV
wideo 2/24

Ukraińskie władze przejęły 1,5 miliarda dolarów, zamrożonych na kontach zbiegłego w 2014 roku do Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Pieniądze te trafiły do budżetu państwa dzięki decyzji sądu.

Obecny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w piątek, że przejęte środki zostaną skierowane m.in. na potrzeby wojska. - Zwróciłem się do rządu i parlamentu o wprowadzenie zmian do budżetu i priorytetem będzie wykorzystanie tych pieniędzy przez wojsko, Gwardię Narodową, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Straż Graniczną i policję – powiedział.

Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie zablokowane zostaną środki na kontach innych byłych urzędników z ekipy Janukowycza. - Znamy miejsca, w których w najbliższym czasie zablokowane zostaną dodatkowe pieniądze, miliardy hrywien i w ramach prawnej pomocy we współpracy z naszymi partnerami za granicą, będą one powracały na Ukrainę – podkreślił Poroszenko.

Janukowycz uciekł do Rosji w lutym 2014 roku w wyniku wydarzeń, znanych jako rewolucja godności.

Manifestacje odbywały się na kijowskim Majdanie (placu) Niepodległości. Rozpoczęły się 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób.

Autor: arw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | saeima CC BY SA Wikipedia

Tagi:
Raporty: