Tysiąc rosyjskich żołnierzy okupowało teren elektrowni w Czarnobylu

Autor:
tas/dap
Źródło:
Ukrinform, tvn24.pl
Elektrownia w Czarnobylu. Nagranie archiwalne
Elektrownia w Czarnobylu. Nagranie archiwalne Reuters
wideo 2/21
ReutersElektrownia w Czarnobylu. Nagranie archiwalne

Przed wycofaniem wojsk na terenie elektrowni atomowej w Czarnobylu przebywało około tysiąc żołnierzy rosyjskich, w samym mieście Czarnobyl - kolejnych pięciuset - przekazał w niedzielę szef Państwowej Agencji do spraw Zarządzania Strefą Wykluczenia Jewhen Kramarenko.

- Ich (wojsk rosyjskich) główny sztab znajdował się na terenie elektrowni atomowej. Przebywało w tym miejscu około tysiąc żołnierzy i 50 jednostek sprzętu - powiedział Jewhen Kramarenko. - Rosyjscy okupanci utworzyli w mieście Czarnobyl komendanturę, w której znajdowało się do 500 osób - dodał szef państwowej agencji, cytowany przez agencję Ukrinform.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Według Jewhena Kramarenki około 10 tysięcy jednostek rosyjskiego sprzętu przeszło przez strefę czarnobylską, opuszczając okupowaną część obwodu kijowskiego. Sprzęt ten - jak stwierdził urzędnik - mógł być narażony na zanieczyszczenie radiacyjne, a rosyjscy żołnierze mogli doznać napromieniowania.

Pod koniec marca ukraińskie i białoruskie media poinformowały o tym, że żołnierze rosyjscy, okupujący elektrownię w Czarnobylu i strefę zanieczyszczoną, trafiają do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi.

Ciężkim sprzętem przez skażony las. Pracownicy czarnobylskiej elektrowni o "samobójczym” działaniu rosyjskich żołnierzy

31 marca wojska rosyjskie, które zajęły elektrownię atomową w Czarnobylu i inne obiekty w strefie wykluczenia, opuściły ten obszar i wycofały się w kierunku granicy Ukrainy z Białorusią.

Elektrownia w Czarnobylu została zajęta przez Rosjan pierwszego dnia agresji, 24 lutego. Dopiero 20 marca udało się przeprowadzić częściową rotację personelu elektrowni i ewakuować tych, którzy tam przebywali, w tym funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/dap

Źródło: Ukrinform, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości