Walki o Awdijiwkę. Rosjanie pod ukraińskim ostrzałem. Nagranie z drona

Źródło:
PAP, Reuters

Ukraińska armia opublikowała nagranie, na którym zarejestrowano ostrzał rosyjskich pojazdów bojowych, biorących udział w działaniach w okolicy Awdijiwki w obwodzie donieckim. Na materiale widać, jak co najmniej kilka maszyn zostaje zniszczonych.

Nagranie zostało opublikowane w czwartek przez 47 Samodzielną Brygadę Zmechanizowaną Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak twierdzi ukraińska armia, zostało ono wykonane w okolicy Awdijiwki w obwodzie donieckim. Agencja Reutera nie była w stanie potwierdzić lokalizacji i daty wykonania nagrania.  

Na uchwyconym z drona materiale widać kolumnę rosyjskich pojazdów bojowych, które dostają się pod ukraiński ostrzał. Co najmniej kilka maszyn zostaje zniszczonych.

Walki o Awdijiwkę

W ostatnich tygodniach siły rosyjskie podjęły nową ofensywę w rejonie Awdijiwki. Rosjanie próbują otoczyć tę silnie ufortyfikowaną miejscowość, jednak ponoszą przy tym – według strony ukraińskiej – duże straty.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow w rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem pod koniec października przekazał, że "na chwilę obecną" Rosjanie stracili pod Awdijiwką około 4 tysięcy żołnierzy.

Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim, czyli w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego, podał z kolei, że siły rosyjskie od 10 października straciły koło Awdijiwki i Marjinki 5 tysięcy żołnierzy i 400 pojazdów opancerzonych. Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że rosyjskie wojsko straciło w okolicach Awdijiwki co najmniej 109 wozów bojowych, głównie pojazdów opancerzonych oraz czołgów.

Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) ostatnie straty pod Awdijiwką najpewniej doprowadzą do jeszcze większego niedoboru sprzętu i nadszarpną postępy, które wojsko rosyjskie uczyniło w rozwiązywaniu problemu zmniejszonego potencjału prowadzenia manewrów w użyciem sprzętu zmechanizowanego.

Autorka/Autor:ft//mrz

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: