Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 513 dni. Od poniedziałku rosyjskie wojska użyły przeciwko Ukrainie prawie 70 rakiet i 90 dronów bojowych typu Shahed - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, w związku z niewystarczającą liczbą systemów obrony powietrznej, nie udało się strącić wszystkich wrogich celów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku ze startem myśliwca MiG-31K, który jest nośnikiem hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał, poinformował Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy.

> Od poniedziałku rosyjskie wojska użyły przeciwko Ukrainie prawie 70 rakiet i 90 dronów bojowych typu shahed - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, w związku z niewystarczającą liczbą systemów obrony powietrznej, nie udało się strącić wszystkich wrogich celów.

> Siły ukraińskie robią dobry użytek z przekazanej im amunicji kasetowej i ma to już wpływ na rosyjskie formacje defensywne - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Urzędnik ponowił też ostrzeżenie, że Rosja zamierza atakować statki handlowe na Morzu Czarnym i obwiniać o to Ukrainę.

> Armia białoruska prowadzi szkolenia z rosyjską Grupą Wagnera. Miejscem ćwiczeń ma być poligon w pobliżu Brześcia, przy granicy Białorusi z Polską - przekazał resort obrony w Mińsku. "Granice Polski są bezpieczne, na bieżąco monitorujemy sytuację" - zapewnił polski resort obrony. Były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka ocenił, że jednym z celów obecności wagnerowców na Białorusi jest "permanentne tworzenie zagrożeń dla krajów sąsiedzkich", w tym dla Polski.

> Musimy zwiększyć ochronę naszych granic. Unia Europejska musi być przygotowana, aby odpowiednio zareagować, jeżeli jakiekolwiek wrogie działania by się pojawiły - mówił podsekretarz stanu w polskim MSZ Paweł Jabłoński po zakończeniu obrad ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty w Brukseli, na którym przekazał informację o zwiększonej aktywności Grupy Wagnera na Białorusi. - Jeśli mamy obecność na Białorusi zorganizowanych grup paramilitarnych czy militarnych, to ryzyko różnego rodzaju prowokacji wzrasta - dodał.

> Grupa powiązana z najemnikami z Grupy Wagnera udostępniła na Telegramie nagranie, na którym ma być widać Jewgienija Prigożyna na Białorusi. Zostało zarejestrowane w półmroku, na polu. Jak opisuje BBC, na nagraniu Prigożyn ocenia ostatnie wydarzenia na linii frontu na Ukrainie jako "hańbę". Szef Grupy Wagnera ma także sugerować, że bojownicy mogą wrócić na front w późniejszym czasie.

> Rada Europejska postanowiła przedłużyć o pół roku sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Ograniczenia mają obowiązywać do 31 stycznia 2024 roku.

> Trzydzieści jeden osób zginęło na początku czerwca w wyniku zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - podsumował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

> Senat USA sprzeciwił się próbie powiązania pomocy wojskowej dla Ukrainy z wydatkami na obronę innych członków NATO. Zadecydował o tym przeważającą większością głosów.

> To nieprzyjazne i populistyczne posunięcie, które poważnie wpłynie na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy - napisał w czwartek na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal. W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli Komisja Europejska nie wydłuży po 15 września zakazu wwozu zboża z Ukrainy, to Polska sama zamknie granicę na te towary.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP