Zełenski: Ukraina "musi przygotować się" na rosyjskie ataki na infrastrukturę tej zimy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poniedziałek jest 628. dniem pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W niedzielę wieczorem podczas rosyjskiego nalotu na Charków w mieście miały miejsce eksplozje, Rosjanie uderzyli w infrastrukturę cywilną w dzielnicy szewczenkowskiej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie.

> W niedzielę wieczorem podczas rosyjskiego nalotu na Charków w mieście miały miejsce eksplozje, Rosjanie uderzyli w infrastrukturę cywilną w dzielnicy szewczenkowskiej - poinformowała obwodowa administracja. Alarm przeciwlotniczy w obwodzie charkowskim ogłoszono o godz. 19.21 czasu lokalnego. Siły powietrzne Ukrainy ostrzegły o zagrożeniu bronią balistyczną. Jak poinformował ukraiński portal Suspilne, po ogłoszeniu alarmu w mieście rozległy się eksplozje. Szef obwodowej wojskowej administracji Ołeh Syniehubow ogłosił alert w mediach: "Okupanci bombardują! Uwaga mieszkańcy Charkowa i regionu: pozostańcie w schronach" – napisał.

> Ukraina "musi przygotować się" na rosyjskie ataki na infrastrukturę tej zimy - ostrzegł w niedzielę jej prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do możliwego nasilenia ataków ze strony Rosji. - Rosja przygotowuje się do zimy. W Ukrainie cała nasza uwaga powinna skupić się na obronie, na reagowaniu na terrorystów, na wszystkim co Ukraina może zrobić, aby ułatwić ludziom przejście przez zimę i zwiększyć możliwości naszych żołnierzy - powiedział Zełenski. - Musimy przygotować się do tego, że wróg zwiększy liczbę ataków dronami lub rakietami na naszą infrastrukturę - oznajmił prezydent w codziennym wystąpieniu wideo.

> W okupowanym przez siły rosyjskie Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy partyzanci wysadzili sztab okupantów, zabijając co najmniej trzech oficerów - poinformował w niedzielę wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) na Telegramie. Eksplozja, którą wywiad określił jako "akcję zemsty", została zaplanowana przez miejscowy ruch oporu, a doszło do niej w sobotę wieczorem, w momencie, gdy odbywało się posiedzenie sztabu.

> Były prezydent USA Donald Trump, który zamierza wystartować w wyborach prezydenckich, przedstawił zarys swego programu i obiecał, że zakończy wojnę na Ukrainie i przerwie "niekończący się strumień amerykańskich środków płynących" do tego kraju - pisze w niedzielę AP. Trump, który ubiega się o nominację Republikanów, by wystartować w wyborach w 2024 roku, zadeklarował, że sprawę wojny Rosji z Ukrainą zakończy jeszcze przed swą inauguracją i zwróci się do europejskich sojuszników, by zrefundowali Ameryce koszt odtworzenia rezerw broni.

> Ukraina będzie mieć dość zasobów energetycznych, by przetrwać nadchodzącą zimę, ale spodziewane nasilenie rosyjskich ataków może zakłócić dostawy - oznajmił minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko w sobotę wieczorem w telewizji. - Starczy nam zasobów energetycznych, pod tym względem jesteśmy spokojni. Pytanie, na ile przyszłe ataki mogą wpłynąć na dostawy - powiedział minister.

Autorka/Autor:pqv//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: