Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim 
Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim Wałerij Załużny/Facebook
wideo 2/2
Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim Wałerij Załużny/Facebook

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 484 dni. Ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda, oświadczył, że jego oddziały idą naprzód na kierunku taurydzkim (zaporoskim) wypierając siły rosyjskie z ich pozycji. - Sukcesy sił obrony są już widoczne - zapewnił. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Armia ukraińska na południu kraju idzie naprzód, a na wschodzie utrzymuje obronę - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wieczornym wystąpieniu wideo zapewnił, że zarówno na południu, jak i w Donbasie siły ukraińskie "niszczą wroga".

> Ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda, oświadczył, że jego oddziały idą naprzód na kierunku taurydzkim (zaporoskim) wypierając siły rosyjskie z ich pozycji. - Sukcesy sił obrony są już widoczne - zapewnił.

> W Londynie zorganizowano konferencję dotyczącą odbudowy Ukrainy. Szefowa Komisji Europejskiej zadeklarowała, że w perspektywie długofalowej UE przekaże 50 miliardów euro na odbudowę kraju zniszczonego w wyniku rosyjskiej inwazji. Premier Wielkiej Brytanii ogłosił nowe gwarancje kredytowe dla Ukrainy, a także ramy ubezpieczenia od ryzyka wojny, mające na celu pomoc firmom w inwestowaniu w Ukrainie. Dodatkowe wsparcie finansowe zapowiedział także sekretarz stanu USA.

> Ponad połowa ukraińskich uchodźców wojennych, którzy po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę przybyli do Hiszpanii, wyjechała już z tego kraju - poinformowała hiszpańska fundacja społeczna Madrina, zajmująca się między innymi wspieraniem uchodźców.

> Minister obrony Izraela Joaw Galant rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem na temat wojny na Ukrainie. Galant poinformował Reznikova o postępach w pracach nad systemem ostrzegania rakietowego, który Izrael opracowuje dla Ukrainy.

> Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział, że żywi "realistyczną nadzieję" na pokój w Ukrainie. Przyznał zarazem, że nie ma na to obecnie "wielkich perspektyw". Podczas wizyty w Udine, na północy Włoch, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: "Musimy nadal oferować kanały pokoju poprzez mediacje i pośrednictwo".

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP