Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24
Ukraińscy żołnierze zrzucają rosyjskie flagi z jednego z budynków w Łymanie
Ukraińscy żołnierze zrzucają rosyjskie flagi z jednego z budynków w Łymanie Telegram/KirillTimoshenko
wideo 2/22
Ukraińscy żołnierze zrzucają rosyjskie flagi z jednego z budynków w Łymanie Telegram/KirillTimoshenko

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 221. dzień. Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi uda się w przyszłym tygodniu do Moskwy i Kijowa. Celem wizyty będzie omówienie problemu strefy ochronnej wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy. Do Odessy przybyła natomiast minister obrony Niemiec Christine Lambrecht. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy opublikował w sobotę późnym wieczorem nagranie wideo, na którym ukraińscy żołnierze ogłaszają przejęcie kontroli nad kluczowym miastem Łyman w obwodzie donieckim. Na nagraniu żołnierze zrzucają z jednego z budynków rosyjskie flagi i wieszają na nim ukraińską.

Ukraińscy żołnierze zrzucają rosyjskie flagi z jednego z budynków w Łymanie Telegram/KirillTimoshenko

> Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi uda się w przyszłym tygodniu do Moskwy i Kijowa - poinformowała w komunikacie MAEA. Celem wizyty będzie omówienie problemu strefy ochronnej wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy.

> Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przybyła do Odessy na południu Ukrainy - podały w sobotę wieczorem ukraińskie media, podkreślając, że to jej pierwsza wizyta w tym kraju od początku inwazji Rosji.

> Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał przez telefon z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. "Podczas dzisiejszej rozmowy podziękowałem USA za niezachwiane wsparcie, w tym za ostatnią pomoc dotyczącą bezpieczeństwa i budżetu w wysokości 12,35 miliarda dolarów" - napisał Kułeba na Twitterze.

> Ukraina przeprowadziła do tej pory 24 wymiany jeńców wojennych z Rosją, z niewoli wróciło 808 osób - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez portal Suspilne.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: